Sprzęt uprawowy można zakonserwować do wiosny

Sprzęt uprawowy można zakonserwować do wiosny

Jesień ub.r. spowodowała na polach wiele zaległości. Mimo łagodnego początku zimy, z powodu nadmiernego uwilgotnienia gleby, często także podtopień terenu, nie można obecnie nadrobić tych opóźnień. Wyraźnie pokazują to także obrazy satelitarne stanu pól.

r e k l a m a

Zima, astronomicznie trwa 89 dni i 1 godzinę. Zaczyna się 22 grudnia, tzw. przesileniem zimowym i trwa do początku wiosny, która zaczyna się 20 lub 21 marca – równonocą wiosenną. W tym czasie raczej nie można liczyć na korzystne warunki do prac polowych, zwłaszcza że nadejdą też przymrozki, czy opady śniegu, zatem sprzęt uprawowy można spokojnie zakonserwować i odstawić do wiosny na przysłowiowych kołkach. Kombajny do zbioru kukurydzy jeszcze muszą poczekać na „zasłużony odpoczynek”.

W ostatnich kilku dniach mieliśmy w redakcji sygnały, że lżejsze kombajny na bliźniaczych kołach, chociaż grzęzły w błocie, skutecznie młóciły jeszcze kukurydzę ziarnową, podczas gdy maszyny na gąsienicach nie radziły sobie w tych warunkach. Wielu rolników, którzy mają do zbioru te uprawy czeka na silniejsze mrozy, by na silnej zmrożą glebę wjechać cięższym sprzętem na pole. Niestety tym przymrozkom nie mogą towarzyszyć opady śniegu, gdyż szybko zapychają się wówczas sita na wytrząsaczach i praca kombajnu będzie niemożliwa.

O bieżącym braku możliwości wjazdu sprzętem uprawowym na pola świadczą nie tylko obserwacje wizualne, ale także obrazy satelitarne stanu wilgotności gleb w Polsce (patrz mapa; źródło IMGW). Prezentowany poniżej obraz, tj. wilgotność gleby na poziomie 0–7 cm to aktualny stan nasycenia gleby wodą (4.01.2018) w stanie ciekłym, z rozdzielczością przestrzenną wynoszącą 25 km. Prezentowana na mapie wilgotność gleby jest wyrażona w procentach.


[bie]
Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii