Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Susza nie przeszkodziła ziemniaczanej imprezie firmy Syngenta

11.07.2018

Drukuj

Susza nie przeszkodziła ziemniaczanej imprezie firmy Syngenta

Artykuł dostępny

Firma Syngenta ma do zaoferowania producentom ziemniaka niemal pełną paletę środków służących ochronie ziemniaka przed najgroźniejszymi patogenami, tj. zaraza, alternarioza czy nicienie oraz preparaty chwasto- i owadobójcze.

r e k l a m aSpotkanie z rolnikami rozpoczęło się od wykładu dr hab. Katarzyny Rębarz – ekspertki firmy w zakresie ochrony fungicydowej upraw (na zdjęciu). Zwróciła uwagę, że błędem jest rozpoczynanie ochrony upraw ziemniaka przed zarazą, wykonując zabiegi środkami kontaktowymi i w pierwszej kolejności na alternariozę. Od kilku lat to zaraza pojawia się na polach coraz wcześniej i zastosować trzeba preparaty o działaniu układowym, np. Ridomil Gold które walczą z infekcją formy łodygowej choroby, porażającej uprawę poprzez zainfekowane sadzeniaki.

Jednym z nowszych środków firmy Syngenta, tylko przeciwko zarazie ziemniaka, jest środek Carial Flex. Jego s.cz. to mandipropamid i cymoksanil, o działaniu wgłębnym i kontaktowym, dzięki czemu jest zalecany do stosowania interwencyjnie i zapobiegawczo. Zalecany termin użycia środka to BBCH 31–91. Jego dodatkową zaletą, zdaniem ekspertki, jest szybkie wnikanie do rośliny, brak oznak odporności patogenu oraz wysoka skuteczność – potwierdzona w badaniach Euroblight.

Polecany artykuł

Polscy naukowcy odkryli nowe cząsteczki herbicydówDo zwalczania chwastów jednoliściennych, m.in. w ziemniaku, buraku cukrowym, cebuli, czy rzepaku Syngenta oferuje nowszy produkt – Zetrola 100 EC, którego s.cz. jest propachizafop – 100 g/l. Środek zalecany jest w pierwszej kolejności do jesiennego eliminowania chwastów, a wiosną do fazy wydłużania pędów. Termin stosowania BBCH 12–30, dawka 0,6–1,5 l/ha.

Obecne na spotkaniu firmy towarzyszące, np. hodowcy, zaprezentowali swoje nowości. Na przykład Bermina firmy Europlant. To średnio wczesna odmiana sałatkowa, typu konsumpcyjnego A, o żółtym miąższu i bardzo gładkiej skórce. Bulwy w trakcie przechowywania wykazują długi okres spoczynku kiełków.
Arsenal jest natomiast nowszą, średnio wczesną odmianą chipsową firmy Agrico Polska. Kolor miąższu ma jasnożółty, typ konsumpcyjny BC, zawartość skrobi ok. 18%. Pomorsko-Mazurska Hodowla Ziemniaka zarejestrowała w 2017 r. wczesną jadalną odmianę Stokrotka. Jej cechy charakterystyczne to biały kwiat, jasnożółty miąższ, kształtne bulwy i średnie wymagania glebowe. Należy do typu B–BC, zawartość skrobi ok. 14%.
Sunshine to nowa, wczesna odmiana jadalna z firmy Solana Polska. jej cechy rozpoznawcze to podłużny kształt bulw, płytkie oczka, gładka i żółta skórka, która szybko dojrzewa. typ kulinarny – B, nie ciemnieje po ugotowaniu. Wczesna odmiana Sunita z firmy HZPC to z kolei odmiana, która w konkursie kulinarnym zdobyła w 2017 r. III miejsce.
Nowością HZ Zamarte z 2018 r. jest średnio wczesna, jadalna odmiana Lawenda. Typ kulinarny B. Ma żółty miąższ i czerwoną skórkę. Kształt bulw okrągły do okrągło-owalnego. Z tego roku rejestracji pochodzą też średnio wczesne odmiany Irmina i Gardena. Pierwsza ma skórkę żółtą, druga – różową.

Elementem bioróżnorodności na prezentowanych kwaterach była uprawa ziemniaka w towarzystwie międzyplonów oferowanych m.in. przez firmę Granum FN. MP–2 to jedna z jej mieszanek poplonowych dedykowanych pod rośliny okopowe. W jej skład wchodzą: rzodkiee oleista (50%), gorczyca biała (35%), facelia błękitna (10%) i koniczyna aleksandryjska (5%). Zalecana norma wysiewu wynosi 25-30 kg/ha.

Galeria zdjęć z wydarzenia – kliknij tutaj.

[bie]

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek zbóż: stawki na krajowym rynku w dół

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii