Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Susza widziana okiem satelity

Obrazek

Monitoring suszy rolniczej prowadzony dotychczas przez IUNG będzie w tym roku wspomagany przez Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii. Od kilku lat jednostka ta prowadzi także własne badania skali i natężenia suszy rolniczej w Polsce.

Janusz Biernacki17 kwietnia 2020, 09:00
Centrum Teledetekcji IGiK w Warszawie monitoruje kondycję i warunki wzrostu roślin uprawnych w okresie wzrostu. Na bazie zdjęć satelitarnych Terra MODIS opracowane modele wykorzystują temperaturę powierzchni czynnej dla oszacowania natężenia suszy na obszarach rolniczych. System określa stan roślin za pomocą wskaźnika satelitarnej identyfikacji suszy rolniczej DISS (Drought Identification Satellite System). Jest on pochodną temperaturowego wskaźnika kondycji roślin TCI (Temperature Condition Index) oraz wskaźnika meteorologicznego opisującego warunki klimatyczne Polski – HTC (Hydrothermal Coefficient).

Mapa z ostatniego raportu przedstawia stan suszy od 6. do 13. kwietnia z rozdzielczością 1 km2. Wartości wskaźnika DISS podzielono na 5 zakresów:
  • susza ekstremalna (kolor czerwony)
  • susza (kolor pomarańczowy)
  • uwilgotnienie przeciętne (kolor jasnozielony)
  • uwilgotnienie dobre (kolor ciemnozielony)
  • uwilgotnienie wysokie (kolor ciemnoniebieski).
  • ND – nie dotyczy


Bezśnieżna i ciepła zima o umiarkowanych opadach deszczu w styczniu i dobrych w lutym oraz wiosna – o przeciętnych opadach w marcu i jak dotychczas skromnych w kwietniu – uniemożliwiają na większą skalę magazynowanie i retencję wody w glebie. Najnowsza mapa wskazuje na występowanie suszy na obszarach rolniczych we większości rejonów Polski. Co nie napawa optymizmem, susza na poziomie ekstremalnym dotknęła już znaczne obszary województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego, mazowieckiego i lubelskiego.
[bie]

Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy