Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Święta, święta i po świętach, czas pomyśleć o... biologii

Obrazek

W atmosferze rodzinnych dyskusji być może rozmawialiście o przyszłości gospodarstw. Co nam zgotuje światowa ekonomia i decyzje polityków? Tego jeszcze nie wiemy. Jedno jest jednak pewne - w chemicznej ochronie roślin będzie trudniej. Czas zatem zastanowić się czy pomogą nam metody biologiczne.

Tomasz Czubiński28 grudnia 2022, 07:09

Wokół biologicznej metody ochrony roślin krąży wiele niedomówień. Sam pamiętam jak pod koniec lat 80. zastosowałem pierwszy środek biologiczny zawierający bakterie Bacillus thuringensis na szkodniki drzew owocowych. Był to amatorski eksperyment i szczerze mówiąc, zadziałało to, choć poniżej oczekiwań. Ale od tamtej pory minęło ponad 30 lat i postęp w rolnictwie jest niesamowity.

Przez te wszystkie lata obserwowałem oraz w sposób bierny, czyli ze strony użytkownika obserwowałem zmiany w ochronie, w tym biologicznej. Niestety, mało w tej dziedzinie działo się, przynajmniej w porównaniu do metody chemicznej. Nieco rozwijała się technika stosowania ww. bakterii. Pojawiły się grzyby Trihoderma i Phytium. Oczywiście miał miejsce sukces kruszynka w kukurydzy. Jednak w roślinach rolniczych poza zwalczaniem omacnicy kruszynkiem oraz grzybem Coniothyrium na sprawcę zgnilizny twardzikowej nie widziałem spektakularnych sukcesów biologicznej ochrony roślin. A szkoda... Bo ochrona roślin powinna wykorzystywać naturalny wyścig zbrojeń, jaki ma miejsce cały czas w przyrodzie.

Czy zatem światowa nauka oraz biznes rolniczy dostarczą nam nowych, równie dobrych jak chemia rozwiązań biologicznych. Na ile są one skuteczne? Czy są one opłacalne ekonomicznie? Ile ostatecznie będą kosztowały? Będzie okazja dowiedzieć się o tym.

Podczas naszych styczniowych seminariów będzie miała miejsce Sesja II. Na niej Maximilian  Rüdt z N.U. Agrar powie nam o niemieckich doświadczeniach z ochroną biologiczną. Ja wykładu wysłucham szczególnie uważnie. A Wy? Zapraszam do zapisów i udziału w jednej z trzech lokalizacji stacjonarnie lub na sesję online z Poznania. Szczegóły po kliknięciu w poniższy link.

Program seminariów

tczPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)