Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Testowanie na przezimowanie

W tym roku do tej pory mieliśmy zaledwie parę dni z prawdziwą zimą. W połowie stycznia spadł śnieg i bardzo szybko spadła temperatura do średnio kilkunastu stopni poniżej zera. Oziminy to odczuły.

Jacek Daleszyński25 stycznia 2021, 10:40
O tym, jak oziminy mogły zareagować na mrozy pisaliśmy TUTAJ. Ich porządne zahartowanie stoi pod znakiem zapytania, więc niewykluczone, że rośliny mogły już odczuć mrozy. Jeśli tak to wykaże to prosty test na przezimowanie. Dla zbóż wykonuje się go w następujący sposób (patrz galeria zdjęć poniżej):
  1. Z pola pobiera się bryłę gleby z całymi roślinami i korzeniami.
  2. Z bryły wybiera się delikatnie kilka roślin i płucze ich korzenie.
  3. Liście i źdźbła ucina się około 3 cm nad węzłem krzewienia.
  4. Tak przygotowane rośliny z korzeniami układa się na wilgotnej ligninie lub kilku warstwach ręcznika papierowego. Całość zawijamy w ten materiał i ponownie zwilżamy wodą.
  5. Odkładamy w ciepłe miejsce. Na roślinach nieprzemrożonych pierwsze odrosty pojawią się już po 24 godzinach. Przyrost 3–5 mm świadczy o dobrym przezimowaniu. Jeśli mają one natomiast 1–2 mm to rośliny są w gorszej kondycji.

Jak wykonać test dla rzepaku?

Dla rzepaku test wygląda nieco inaczej i trwa dłużej. Z pola wykopuje się nienaruszone bryły gleby z roślinami. Te umieszcza się w pojemniku umożliwiającym podlewanie roślin. Pojemnik umieszczamy w pomieszczeniu w temperaturze 15oC. Po około 7 dniach zdrowe rośliny wznowią wegetację, a przemrożone zaczną gnić w miejscach najbardziej narażonych na mróz.

Test jest dość poglądowy, bo przecież nie można powiedzieć, że zboża po teście z przyrostami 1–2 mm kwalifikują się do likwidacji. Pomoże jednak w podjęciu decyzji o chociażby strategii nawożenia azotowego na wiosnę, szczególnie pierwszej dawki.

jd, fot. Daleszyński


1 z 7
Pobranie roślin z pola.

Pobranie roślin z pola.

2 z 7
Przygotowanie rośłin do testu.

Przygotowanie rośłin do testu.

3 z 7
Cięcie na wysokości 2–3 cm od węzła krzewienia.

Cięcie na wysokości 2–3 cm od węzła krzewienia.

4 z 7
Rośliny na ligninę zwilżoną wodą.

Rośliny na ligninę zwilżoną wodą.

5 z 7
Zawinięte rośliny gotowe do testu.

Zawinięte rośliny gotowe do testu.

6 z 7
Wynik testu po 24 godzinach.

Wynik testu po 24 godzinach.

7 z 7
Przyrost powyżej 3 mm – rośliny w dobrej kondycji.

Przyrost powyżej 3 mm – rośliny w dobrej kondycji.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)