Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

To był rześki poranek z przygruntowymi przymrozkami. Czy uprawy ucierpiały?

Obrazek

Dzisiejszy poranek był dość rześki w całej Polsce, a najbardziej północno-wschodniej połowie kraju. Co w tej sytuacji grozi uprawom polowym?

Janusz Biernacki8 maja 2023, 15:20
Jak pokazują modele meteorologiczne, temperatura minimalna od wczorajszego wieczora do dzisiejszego poranka (w godz. od 20:00; 7.05 do 8:00; 8.05) były dość niskie, jak na pierwsza dekadę maja. Najwyższe jej wartości odnotowano w Koszalinie i Raciborzu, po 5,1°C, a najniższe w Kozienicach (–2,5°C) i Suwałkach (–2,2°C; szczegóły patrz mapa).
Według CMM IMGW temperatury minusowe wystąpiły w wielu lokalizacjach co oznacza, że dzisiejszego poranka przy gruncie przymrozki wystąpiły na przeważającym obszarze kraju, a ich skrajne wartości przekroczyły nawet –5°C. Szczegółowe dane prezentuje mapka i tabela.

Zagrożone siewki
W tej sytuacji należy wstrzymać się z chemiczną ochroną, zwłaszcza upraw jarych, gdyż stres termiczny + pestycyd może wywołać niekorzystny efekt fitosanitarny. Wizytujący dzisiaj pola wczesnym porankiem, przed godz. 6.00 mogli zapewne oglądać oszronione rośliny, zwłaszcza w obniżeniach terenu, na północnych skłonach, czy w miejscach zacienionych.
Tą sytuacją najbardziej zagrożone są siewki upraw jarych, tj. kukurydzy, słonecznika i buraka cukrowego oraz wschodzące ziemniaki. Niestety, nie ma dla nich obecnie innego praktycznego ratunku jak czas i słoneczna pogoda, a taką zapowiadają synoptycy na najbliższe dni.
Nie brakuje natomiast uprawom wody w glebie, zwłaszcza po całodziennych sobotnich spokojnych opadach rzędu 15–18 mm, które w zdecydowanej większości przeniknęły do gleby, nie wywołując erozji, czy wylegania roślin.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)