Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Trudne siewy wiosenne – siać jęczmień czy kukurydze, a może strączkowe. Na co decydują się rolnicy? [FILM]

Pogoda i nietrafione prognozy pogody utrudniają wiosenne zasiewy. Firmy nasienne na Opolszczyźnie zebrały dobry surowiec do produkcji materiału siewnego. Pomimo sporego zainteresowania, jest ono jednak mniejsze niż przed rokiem. Brakuje materiału siewnego owsa. Z powodu rozchwiania rynku rolnicy wahają się, czy siać jęczmień, czy kukurydzę. Wprowadzenie ekoschematów dobrze wpłynęło natomiast na sprzedaż materiału nasiennego roślin strączkowych i poplonów.

4 kwietnia 2023, 12:44
Jeszcze niedawno dzięki zwiększonemu zainteresowaniu rolników nowymi odmianami, produkcja nasion co roku wzrastała o 50%. Niestety wzrost gwałtowny kosztów produkcji od ponad roku spowodował zmniejszone zainteresowanie kwalifikatami i coraz częściej rolnicy sami zaprawiają materiał siewny. Z powodu rozchwiania rynku rolnicy stoją przed decyzją, czy siać jęczmień, czy kukurydzę. Wprowadzenie ekoschematów dobrze wpłynęło natomiast na sprzedaż materiału nasiennego roślin strączkowych i poplonów.

Wiosenne siewy w tym roku są bardzo utrudnione ze względu na zmienną pogodę. Opady przeplatane okresami suszy, prognozy pogody, które nie do końca miały przełożenie na to, co się działo realnie.
— Siewy są utrudnione, ale wczoraj udało się nam zasiać łubin wąskolistny Agat, a także żyto ozime Horyzo, populacyjne, bardzo nam się sprawdza, drugi rok z kolei je siejemy — mówi Zdzisław Biliński, dyrektor Hodowli Roślin Smolice. — Przygotowujemy się teraz do siewu jęczmienia jarego, którego w tym roku będziemy siać bardzo niewiele. Ogólnie to, co jest najważniejszą uprawą u nas to kukurydza. W międzyczasie buraki, do których wróciliśmy po trzech latach, ze względu na warunki, jakie dawała wtedy cukrowania, niekorzystne warunki — dodaje Zdzisław Biliński.

Kukurydza nasienna czeka na odpowiednią temperaturę gleby

W tym roku na terenie Hodowli Roślin Smolice zasiane będzie około 40 ha buraka cukrowego. Burak cukrowy, jak zaznacza Zdzisław Biliński, jak już wzejdzie, jest odporniejszy na chłody, ale może jeszcze być różnie. Dlatego też z siewami na razie się wstrzymali. Dodatkowo posiane będzie około 250 hektarów kukurydzy nasiennej.


Zobacz także:  Od jakich prac polowych na wiosnę zaczynają rolnicy? Jakie zabiegi planują? [FILM]


— Na kukurydze ziemia musi być ugrzana. Kiedyś ze dwa czy trzy lata temu zasialiśmy kukurydzę właśnie według prognozy pogody. Były ciepłe dni, gleba już delikatnie nagrzana. Nie do 8 stopni, ale takie 4-5 stopni. Zasialiśmy kukurydzę i nagle przyszły słoty, chłody i na dwóch polach jednym 12,5 ha, drugim 25 ha, cała kukurydza zbutwiała — mówi Dyrektor Hodowli Roślin Smolice.

Jęczmień jary, czy kukurydza?

Producent materiału siewnego z Jasienia, Andrzej Mrugała, również narzeka na pogodę, która ewidentnie przeszkadza w prowadzeniu wiosennych zasiewów. Wyczekuje okienek pogodowych i wtedy ruszają w pole.

— Jeżeli chodzi o zasiewy wiosenne, to pogoda przeszkadza, co chwile kropi, co chwilę występują przymrozki. Gdy jest jakieś okienko pogodowe, to jedziemy w pole i siejemy. Tej wiosny siejemy owies oraz łubin i groch. Jest czas, jest sprzęt, więc dajemy radę. Jesteśmy już na końcówce zasiewów, mocny udział strączków, rzepak i zboża ozime i jare — mówi Andrzej Mrugała.

W tym roku zainteresowanie materiałem siewnym jest mniejsze. Głównie ze względu na jego wysoką cenę. Jak co roku na rynku brakuje owsa.


Zobacz także: Strategia odchwaszczania kukurydzy i buraków. Jak zaplanować dobry start?


— Rolnicy jeszcze się zastanawiają czy siać jęczmień, czy kukurydzę. Rynek jest tak rozchwiany, że nie wiadomo co zasiać. Pszenica jara natomiast i pszenżyto mamy już sprzedane — dodaje Mrugała.

Co o wiosennych zasiewach mówią jeszcze Marian Górecki, prezes Rogowskiej Hodowli Roślin, a także Wojciech Kaleciński, prezes RSP Krobusz? Koniecznie obejrzyj nasz film! 


dr Mariusz Drożdż


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)