Weź udział w konkursie i wygraj odpicowanego Ursusa!  
   

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Udokumentowana zmiana klimatu

22.01.2020

Drukuj

Udokumentowana zmiana klimatu

Artykuł dostępny

r e k l a m a

Chociaż klimat i jego zmiana jest odmieniany przez wszystkie przypadki i nie ma spotkania fachowców z agrotechniki, klimatologii czy ochrony środowiska, którzy by nie poruszali tego tematu, to mało kto zdaje sobie sprawę, że wyraźne i statystycznie istotne odchylenia rocznej temperatury jest rejestrowane w Polsce już od 1988 r. (patrz diagram – źródło IMGW).
Z tego zestawienia wynika, że w wieloleciu, obejmującym okres 1951–2019 (68 lat badań) ekstremalnie ciepło było w roku 2000 oraz w 2007, 2008 i w ciągu od 2014 do 2019 r. Niepokojącym zjawiskiem jest zwłaszcza ostatnie 6-lecie, które wskazuje na wyraźną kumulację efektów ocieplenia się klimatu.r e k l a m a

Drugim, niekorzystnym dla rolnictwa i gospodarki wodnej kraju, potwierdzeniem zachodzących zmian w środowiskulokalne i okresowe niedobory opadów deszczu oraz śniegu, który oprócz źródła wody jest też jego specyficznym magazynem z opóźnionym i systematycznym uwalnianiem jej rezerw wiosną.
Tym razem raport z warunków opadowych (patrz diagram – źródło IMGW) nie wskazuje jednak tak wyraźnego załamania się średniej rocznej ilości opadów, a wręcz można mówić o niemal porównywalnym ich pułapie. W tym przypadku problemem jest jednak nie ogólna ilość wody opadowej, a raczej jej rozkład w poszczególnych porach roku. Jak przekonała się już większość rolników w Polsce, niedobory deszczu występują od wielu lat w sezonie wegetacyjnym, a zwłaszcza w miesiącach V–VII, kiedy to większość upraw polowych kształtuje ostateczny plon ziarna czy masy wegetatywnej. Dość wspomnieć, że w 2019 r. deficyt Klimatycznego bilansu wodnego (KBW), na podstawie którego szacuje się w kraju występowanie suszy rolniczej, wyniósł w tym okresie w niektórych rejonach niemal –270 mm.