Uwolnij pszenżyto od miotły zbożowej

Uwolnij pszenżyto od miotły zbożowej

Ze względu na bardzo zróżnicowane terminy siewu i warunki wschodów trudno w tym sezonie określić także terminy poszczególnych faz rozwoju zbóż. Mają one jednak decydujące znaczenie w ochronie upraw, m.in. przed chwastami.

r e k l a m a

Do wyboru określonego herbicydu potrzeba ustalić na polu właściwą fazę rozwoju zbóż oraz chwastów. Bez precyzyjnego wyznaczenia tych parametrów można uszkodzić młode rośliny lub nie osiągnąć właściwej skuteczność wykonanego zabiegu, a na poprawki czy późniejszą ochronę może nie będzie już okazji.

Obecnie na wielu polach wschodzi m.in. pszenżyto ozime. Jednym z bardziej uciążliwych chwastów tej grupy roślin jest miotła zbożowa, która już kolejny sezon była bardzo widoczna na polach także w trakcie żniw. W początkowej fazie nie wyrządza ona jeszcze wielkich strat, ale na starcie wegetacji stanowi już konkurencję o przestrzeń, wodę, światło i składniki pokarmowe, zwłaszcza osobniki rozwijające się w rzędzie roślin, gdzie jest dodatkowo mało widoczna.

Do zwalczania miotły zbożowej po wschodach pszenżyta do końca wegetacji jesiennej można stosować, m.in. Alister 162 OD w dawce 0,85–1 l/ha (od fazy trzech liści zboża), Expert Met 56 WG (0,35 l/ha, w fazie 1–3 liści), Komplet 560 SC (04–0,5 l/ha), Legato Plus 600 SC, Lentipur Flo 500 SC (2 l/ha, od fazy 3 liści), Protect Plus 600 SC (1,25–1,5 l/ha), Protugan 500 SC (2–2,5 l/ha, od fazy 3 liści), Snajper 600 SC (1,25–1,5 l/ha, od fazy 3 liści), czy Tolurex 500 SC (1,5 l, od fazy 3 liści).
[bie]
Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii