Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

V Forum Rolników i Agrobiznesu: Jak zabezpieczyć poniesione koszty?

Concordia Ubezpieczenia Grupa Generali zabezpiecza dziś majątek polowy rolników o wartości 8 mld zł. To ogromna kwota, ale też ogromne zaufanie, którym firmę obdarzyli rolnicy.

Jacek Daleszyński27 listopada 2020, 15:23
– W 2019 r. ubezpieczaliśmy 1,5 mln ha, a grupa naszych 300 rzeczoznawców jest w stanie szybko i sprawnie przeprowadzić ocenę uszkodzenia upraw – mówił Krzysztof Mrówka, dyrektor Biura Ubezpieczeń rolnych w Concordia Ubezpieczenia Grupa Generali. Na początku swojej prezentacji wrócił uwagę, że dziś powierzchnia ubezpieczona w Polsce ogółem to około 40% gruntów rolnych. Rolnicy najczęściej ubezpieczają swoje uprawy przed gradem, ujemnymi skutkami przezimowania, przymrozkami wiosennymi, deszczem nawalnym i ogniem.
– Każdy rok jest inny i warto patrzeć na kwestię ubezpieczeń szerzej, a nie tylko przez pryzmat niskiej stawki za dane ryzyko – mówił Mrówka. Ekspert mówił też o tym, na co zwracać uwagę zabezpieczając swoje uprawy. Przede wszystkim nie należy zakładać, że szkoda nie dotknie plonów. Warto zwracać uwagę na szczegóły oferty, np. stała suma ubezpieczenia plonów. Dobrze jest wybierać pakiety rozszerzone, a nie podstawowe, które, co nie jest tajemnicą, zawsze będą tańsze. Warto tęż zwrócić uwagę, czy na umowie jest zapis o udziale własnym w ubezpieczeniu.
– Zakładając, że moja szkoda to 100 tys. zł, a udział własny zapisany w umowie to 10% szkody, to finalnie ubezpieczyciel wypłaci 90 tys. odszkodowania. Warto mieć tego świadomość – mówi Krzysztof Mrówka.

Ogień tylko podczas żniw?

Ekspert zwrócił uwagę na kwestię ubezpieczenia od ognia. Chodzi o zapis, czy ubezpieczenie pokrywa straty tylko po pożarze mającym miejsce podczas żniw czy niezależnie od powstałego ognia.
– Pożar spowodowany przez osoby trzecie czy niedopałki papierosa wyrzucone przez np. turystę mogą się zdarzyć i nasze towarzystwo zabezpiecza także przed takimi ewentualnościami – mówił Mrówka. W przypadku deszczu nawalnego można wybrać ofertę mówiącą także o zastoiskach wodnych, które limitują plony.

Maszyny też ubezpieczamy

Agro Casco to ubezpieczenie maszyn rolniczych, często bardzo drogich, bez których płynność prac polowych jest niemożliwa. Spalony kombajn czy ciągnik, przewrócony opryskiwacz czy kamień, który uszkodził młocarnię czy wytrząsacze w kombajnie – od tych ryzyk również warto się ubezpieczyć.

jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)