Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

W jakiej kondycji są zboża i jakich wymagają zabiegów?

Początek lata, zanim zaczną się żniwa to dla rolników czas, kiedy większość zabiegów na polach powinna być skończona. Ale nie w tym roku, pogoda płata figle. 
22 czerwca 2021, 13:52
Jedni opóźnili zabiegi T2, inni - z powodu upałów – przerwali zabiegi T3 na wcześniejszych odmianach sianych we wrześniu i październiku, które wcześniej się wykłosiły. Te siane późno, zwykle po burakach, dopiero zaczynają się kłosić. Opóźnienia przekraczają dwa tygodnie. 

Kondycja pszenicy pod koniec czerwca jest dobra, mimo tego, że jesienne siewy były bardzo utrudnione z powodu obfitych deszczy i wilgoci na polach. Wiosną też spadło sporo deszczu – w okolicach Grodkowa na Opolszczyźnie np. 12 maja. Pszenica zaczęła kłosić się później niż zwykle. 

W większości rejonów zabiegi grzybobójcze T2 zostały już wykonane. Rolnicy opóźniali przeprowadzenie tych zabiegów, ponieważ nie było presji chorób. Teraz monitorują plantacje z nadzieją, że uda się uniknąć zabiegu T3 w celu ograniczenia takich chorób, jak fuzarioza czy septorioza plew. 

Wszystko zależy jednak od pogody i warunków w polu. Zabiegi insektycydowe w powiecie głubczyckim wykonano w czasie oprysków T2, co dobrze wstrzeliło się w czas inwazji chrząszczy. Na szczęście w tym roku nie było dużej presji mszyc. Na zbożach w tamtej okolicy nie widać teraz żadnych chorób, ani szkodników, takich jak skrzypionka czy mszyca.


Dariusz Gajewski  rolnik ze Starowic Dolnych
dr Marcin Markowicz  Top Farms Głubczyce
Norbert Łopata  Rolnik ze wsi Szczyty


Autor: dr Mariusz Drożdż


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)