Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Wapnowanie i nawożenie obornikiem - jaki odstęp w czasie należy zastosować?

Obrazek

Jaki odstęp w czasie należy zastosować w przypadku potrzeby wapnowania i konieczności zastosowania obornika?

Tomasz Czubiński24 lutego 2023, 06:00

Często pada pytanie o stosowanie wapna i obornika. Czy można oba te nawozy zastosować w jednym roku? Jaki odstęp w czasie powinien być zachowany między tymi zabiegami?

Czas pomiędzy zastosowaniem wapna i obornika powinien być jak najdłuższy

Odpowiedź jest prosta – im dłuższy, tym lepiej. Wynika to z przemian azotu organicznego. Otóż pod wpływem wysokiego pH, jakie pojawia się lokalnie wokół drobin wapna, dochodzi do uwalniania amoniaku, który ulatnia się do atmosfery. Zanieczyszcza on w ten sposób atmosferę i co gorsze z rolni czego punktu widzenia, jest bezpośrednią stratą cennego azotu.

Zobacz także: Program wapnowania gleb w 2023 roku: ile pieniędzy na wsparcie?

Ponadto amoniak może działać fitotoksycznie na siewki zasianych roślin (często jeszcze podczas kiełkowania w glebie).

W tym roku warto zatem zastosować wapno jak najwcześniej, jeszcze w lutym. Natychmiast po rozsianiu powinno być ono wymieszane płytko z glebą, ale tak, aby nie zniszczyć jej struktury.

fot. arch. TAPPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 02/2023

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)