Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Weekendowe przymrozki i burze

Obrazek

Przed nami kolejny dynamiczny pogodowo weekend. Niektóre rejony kraju nawiedzą kolejne przymrozki oraz burze z dość intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem.

Janusz Biernacki22 maja 2020, 13:00
IMGW przewiduje, że w ciągu najbliższych trzech dni w kraju mogą wystąpić groźne zjawiska pogodowe, tj. przymrozki i burze. Dzisiejszej w nocy i nad ranem spodziewane są jeszcze niewielkie przygruntowe przymrozki w północno-wschodniej części kraju. Synoptycy prognozują spadek temperatury powietrza do 1°C, a przy gruncie do –1°C (patrz mapy).


Z kolei w sobotę nad ranem przymrozki mogą wystąpić w południowo-wschodnich krańcach kraju, a późnym popołudniem na północnym-zachodzie prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 12 mm oraz porywami wiatru do 70 km/godz.
Z soboty na niedzielę (24.05), burze z opadami deszczu do 15 mm, lokalnie ok. 20 mm, oraz porywami wiatru do 65 km/godz. przewidywane są w części woj. wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i łódzkiego.

Mocniejsze opady deszczu oraz porywy wiatru mogą obecnie spowodować wyleganie upraw jęczmienia, żyta, czy pszenżyta, także wcześniej sianych i bardziej zaawansowanych w rozwoju plantacji pszenic ozimych, które są już dawno po wykłoszeniu i osiągnęły niemal ostateczną wysokość roślin. Zjawisko jest tym bardziej prawdopodobne, że po intensywnych opadach z przełomu 1. i 2. dekady maja rośliny poprawiły wegetację, odżywianie, wyrównanie łanu, w tym przebarwienie – na intensywniej zielone. Ich źdźbła nie są natomiast jeszcze wzmocnione fizyczne (są zbyt uwodnione i delikatne), co może sprzyjać wyleganiu podczas silnych burz.
[bie]

Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy