Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Weekendowe przymrozki i burze

Obrazek

Przed nami kolejny dynamiczny pogodowo weekend. Niektóre rejony kraju nawiedzą kolejne przymrozki oraz burze z dość intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem.

Janusz Biernacki22 maja 2020, 15:00
IMGW przewiduje, że w ciągu najbliższych trzech dni w kraju mogą wystąpić groźne zjawiska pogodowe, tj. przymrozki i burze. Dzisiejszej w nocy i nad ranem spodziewane są jeszcze niewielkie przygruntowe przymrozki w północno-wschodniej części kraju. Synoptycy prognozują spadek temperatury powietrza do 1°C, a przy gruncie do –1°C (patrz mapy).


Z kolei w sobotę nad ranem przymrozki mogą wystąpić w południowo-wschodnich krańcach kraju, a późnym popołudniem na północnym-zachodzie prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 12 mm oraz porywami wiatru do 70 km/godz.
Z soboty na niedzielę (24.05), burze z opadami deszczu do 15 mm, lokalnie ok. 20 mm, oraz porywami wiatru do 65 km/godz. przewidywane są w części woj. wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i łódzkiego.

Mocniejsze opady deszczu oraz porywy wiatru mogą obecnie spowodować wyleganie upraw jęczmienia, żyta, czy pszenżyta, także wcześniej sianych i bardziej zaawansowanych w rozwoju plantacji pszenic ozimych, które są już dawno po wykłoszeniu i osiągnęły niemal ostateczną wysokość roślin. Zjawisko jest tym bardziej prawdopodobne, że po intensywnych opadach z przełomu 1. i 2. dekady maja rośliny poprawiły wegetację, odżywianie, wyrównanie łanu, w tym przebarwienie – na intensywniej zielone. Ich źdźbła nie są natomiast jeszcze wzmocnione fizyczne (są zbyt uwodnione i delikatne), co może sprzyjać wyleganiu podczas silnych burz.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)