Weź udział w konkursie i wygraj odpicowanego Ursusa!  
   

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Wiatr przerywa prace polowe

21.02.2020

Drukuj

Wiatr przerywa prace polowe

Artykuł dostępny

r e k l a m a

Trudno zakomunikować nawet w drugiej dekadzie lutego, że ruszyła wegetacja, bo ona tak do końca tej zimy się nie zatrzymała. W centralnej i południowo zachodniej Polsce zboża i rzepaki ozime już od kilkunastu dni zmieniają swój pokrój i barwę, a po wykopaniu roślin z gleby widać też nowe przyrosty korzeni. Niewielkie są też straty masy wegetatywnej po tej pozornej (jak na razie) zimie.

Decyzja ministra rolnictwa zapewne zmobilizowała wielu rolników do wyjazdu na pola z rozsiewaczami nawozu, głównie azotowego, czy sprzętem doprawiającym oraz siewnikami. Wiemy, że niektórzy posiali już owies i jęczmień jary, a „pionierzy” obserwują już ich wschody.
To bez wątpienia dobre decyzje, gdyż rośliny same zakomunikowały o potrzebie ich dokarmiania, może nawet decyzja jest spóźniona o 5–10 dni, zwłaszcza dla południowo-zachodniej części kraju, a dla części upraw jarych dostępna w tym czasie woda będzie procentowała w dalszych fazach ich rozwoju. Zatem może żniwa w czerwcu…, na to się zanosi.

r e k l a m a

Wody na polach, zwłaszcza w 30-centymetrowej warstwie gleby, nie powinno brakować zarówno oziminom, jak i posianym, czy wysiewanym zbożom jarym, czy roślinom bobowatym. Z codziennych raportów IMGW wynika, że duże obszary kraju są zasilane opadami rzędu 2–5 mm (patrz mapa), chociaż są lokalizacje, że wartość ta przekracza w ciągu doby 10 mm (część woj. pomorskiego: np. Lębork 11.02 – 18,4 mm; Sierakowo 12.02 – 13,2 mm).

Mankamentem dla rozsiewu nawozów mineralnych jest i zapowiadany na najbliższe trzy dni będzie – silny wiatr, który zmusza rolników do przerwania tych prac. Granule czy grubsze kryształki, nie mówiąc o formie pylastej nawozów, nie pokonają siły wiatru, a nikomu nie zależy na „pasiastym” przebarwieniu roślin – z jednej strony rozsiewacza przenawożonych, a z drugiej niedożywionych, w każdym przypadku źle dla upraw. Pierwsze wylegną, a drugie wykształcą zaledwie 1–2 źdźbła kłosonośne lub mało rozgałęziony główny pęd rzepaku. Jeśli pola nie są zbyt wilgotne, można natomiast kontynuować siewy upraw jarych.
Zagrożenia silnym wiatrem w Polsce – patrz mapy.