Weź udział w konkursie
i wygraj ursusa

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Wiosenne przymrozki: nowe zjawisko – „zimni rolnicy” w kwietniu

10.04.2019

Drukuj

Wiosenne przymrozki: nowe zjawisko – „zimni rolnicy” w kwietniu

Artykuł dostępny

r e k l a m a

Analizując kolejną falę przymrozków przygruntowych oraz na wysokości 2 m można bez większego ryzyka zasugerować, że rodzi nam się kolejna świecka (meteorologiczna) tradycja – zjawisko tzw. „zimnych rolników”, bo tych majowych pozostawmy ogrodnikom. My zmieniamy kurtki, czapki… , niestety roślin nie mają takiej możliwości. Obecnie znajdują się ponadto w fazach bardziej podatnych na stres termiczny.

Groźne przygruntowe przymrozki


IMGW ostrzega bowiem przed nadchodzącą kolejną falą przymrozków w ciągu najbliższych 3 dni, a łącznie z dzisiejszym będzie to czterodniowy okres porannych przymrozków przy gruncie (patrz mapki – prognoza zagrożeń). Nie jest to dobry sygnał dla wschodzących buraków, posianej kukurydzy czy strzelających w pęd zbóż ozimych oraz rzepaku. O skutkach tych zjawisk przeczytasz m.in. w newsie: Susza w kwietniu.

Wczorajszy raport przymrozkowy IMGW (patrz mapka) nie jest tak groźny, gdyż zjawisko wystąpiło tylko w wybranych lokalizacjach (czerwone kropki na mapie), a najniższą wartość –3°C osiągnęło w miejscowości Gołdap (woj. warmińsko-mazurskie). Zapewne zaktualizowana jutro mapka z dzisiaj oraz kolejnych 3 dni będzie bardziej „czerwona” i spadki uzyskają niższe wartości.

r e k l a m a