Wykryto 122 tony nielegalnych i podrobionych pestycydów!

Wykryto 122 tony nielegalnych i podrobionych pestycydów!

Europol oraz Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) przeprowadziły w ciągu 10 dni ponad 940 kontroli, podczas których wykryto 122 tony nielegalnych i podrobionych pestycydów! Kontrole odbyły się w największych portach morskich i lotniczych i na granicach lądowych.

r e k l a m a


Operacja o nazwie „Silver Axe II” odbyła się  przy wsparciu 16 państw członkowskich UE, w tym Polski. Celem jej było eliminowanie podrobionych i nielegalnych środków ochrony roślin. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR) także aktywnie wspiera europejską walkę z nielegalnymi środkami ochrony roślin. 
Według Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa obrót nielegalnymi środkami ochrony roślin ma w zdecydowanej większości transgraniczny charakter, w który zaangażowane są podmioty działające na rynkach różnych krajów, stąd skuteczność w walce z nielegalnymi środkami wymaga sprawnej współpracy międzynarodowej.  
Jak podkreśla Europol, powodzenie międzynarodowych działań uzależnione jest od wielu czynników, wśród których kluczową rolę odgrywa współpraca z sektorem prywatnym, reprezentowanym przez CropLife International, Europejskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (ECPA) oraz Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR). 
– Od ponad 11 lat prowadzimy szeroko zarojoną kampanię nakierowaną na przeciwdziałanie wprowadzaniu na rynek i eliminowanie z niego podrobionych środków ochrony roślin. To dzięki ogromnemu zaangażowaniu polskich służb na rynek unijny nie trafiają nielegalne, nieprzebadane substancje chemiczne, oferowane rolnikom jako środki ochrony roślin. Współpraca z instytucjami krajowymi i międzynarodowymi to jeden z kluczowych aspektów działań PSOR. Cieszymy się, że Europol docenił nasze zaangażowanie – powiedziała Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. 

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii