Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Za oceanem nowe zaprawy dla soi

Obrazek

W warunkach europejskich nie możemy liczyć na częste wprowadzanie nowych rozwiązań z zakresu środków ochrony roślin. Inaczej jest za oceanem, gdzie nowych produktów jest więcej i to z substancjami, których u nas nie można już stosować.

Jacek Daleszyński19 listopada 2020, 08:00
Firma BASF zarejestrowała 3 nowe zaprawy nasienne na rynku północnoamerykańskim, przeznaczone dla soi. Chodzi o preparaty Vault IP Plus, Poncho XC i Relenya. Zaprawy mają nie tylko chronić przed atakiem szkodników i chorób na wczesnym etapie rozwoju roślin, ale także poprawiać wiązanie przez rośliny azotu, dzięki dodatkowi odpowiednich bakterii.
Vault IP Plus to szczepionka bakteryjna, oparta na bakteriach z rodzaju Rhizobium, która ma nie tylko wspomagać wiązanie azotu przez bakterie brodawkowe. Nazywana jest też biofungicydem i ma ograniczać rozwój mikroorganizmów odglebowych z rodzajów Phytophthora, Pythium, Fusarium i Rhizoctonia, wywołujących choroby. Poncho XC to z kolei zaprawa owadobójcza, zawierająca chlotianidynę (neonikotynoid). Ma chronić młode rośliny m.in. przed mszycami (na zdjęciu), wciornastkami i oprzędzikami.
Preparat Relenya z kolei to typowa zaprawa fungicydowa, zawierająca substancję o marketingowej nazwie Revysol. Ma chronić m.in. przed zgorzelą siewek, powodowaną przez różne gatunki grzybów. Preparaty Poncho XC i Relenya są zarejestrowane także w zbożach.

jd, fot. Klejdysz
Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)