Zastoiska to groźne miejsca działania… herbicydów

Zastoiska to groźne miejsca działania… herbicydów

Liczne opady deszczu, obecnie chyba już na większości pól w kraju, spowodowały silne nasączenie gleby wodą i każdy jej opad kumuluje się teraz w postaci zastoisk.

r e k l a m a

Zastoiska to groźne miejsca nie tylko z powodu zaburzenia się proporcji powietrza i wody w glebie, na korzyść tej ostatniej. Na zalanych kwaterach trudniej rozwijają się korzenie nowych roślin, zamierają mikroorganizmy tlenowe, decydujące, m.in. o przyswajalności makro- i mikroelementów.
Zastoiska to również miejsca kumulowania się substancji czynnych herbicydów, zwłaszcza doglebowych, które w zwielokrotnionym stężeniu działają fitotoksycznie na system korzeniowy rzepaku czy zbóż. Przystępując zatem w najbliższym czasie do zwalczania w nowych zasiewach chwastów, zarówno przedwschodowo, jak i powschodowo, należy wyczytać z etykiety środka ochrony, czy nie zawiera on stosownych przeciwwskazań agrotechnicznych.
Rośliny mają i tak dość trudną sytuację z powodu nadmiaru wody, nie należy więc dodatkowo utrudniać im warunków do wzrostu i rozwoju. W późniejszym czasie zastoiska to także miejsca zaskorupiania się gleby, ograniczającej prawidłowy rozwój roślin w dalszych fazach ich rozwoju.
(bie)
Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii