Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Zbawienne opady deszczu

Obrazek

Od wczoraj przez Polskę przetacza się niż z południa Europy, który przynosi opady deszczu, miejscami nawet bardzo obfite – do 30 mm/dobę. To cenna dawka wilgoci dla wschodzącego rzepaku, buraków cukrowych, warzyw korzeniowych i pod jesienne orki oraz zasiewy zbóż ozimych.

Bartłomiej Czekała10 września 2019, 08:42
W tym kolejnym, suchym roku każdy opad atmosferyczny jest na wagę złota. Dla wielu roślin ten deszcz przychodzi za późno, ale dla niektórych jest jeszcze szansą na przyrost masy korzeniowej (buraki cukrowe, warzywa) lub masy ziarna (późne odmiany kukurydzy na ziarno). Ważne są te opady dla rzepaku, który potrzebuje po wschodach nie tylko ochrony insektycydowej, lecz przede wszystkim wody.

Od kilkunastu dni oglądamy zdjęcia i filmy z całej Polski, gdzie rolnicy próbują wykonywać orki pod zasiewy zbóż ozimych w kurzu i pyle lub usiłując wbijać pługi w twardą jak skała glebę. Pod tym względem opady deszczu na poziomie 15-30 mm w ciągu ostatnich 2-3 dób powinny poprawić sytuację. Terminy agrotechniczne optymalnego wysiewu jęczmienia, żyta, pszenżyta i pszenicy zbliżają się nieuchronnie, dobrze więc, by nasiona trafiły w wilgotną glebę. Tylko wtedy jest bowiem szansa na szybkie i wyrównane wschody.

IMGW opublikowała mapę zawierającą sumę opadów za poprzednią dobę (8-9 września). Dane za aktualną dobę (9-10 września) będą dostępne niebawem i także je opublikujemy jako aktualizację tej informacji. Tam suma opadów powinna być znacznie wyższa.bcz

Grafika: IMGW


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)