Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Zebrać groch bez strat

Obrazek

Strączkowe to rośliny wyjątkowo wrażliwe na błędy agrotechniczne. Ostatnie z nich można popełnić w czasie zbioru. I choć groch wydaje się stosunkowo prosty do koszenia, to i tutaj można popełnić kilka błędów.

Tomasz Czubiński30 lipca 2021, 10:42

Pierwszym, najważniejszym warunkiem zbioru grochu przy minimalizacji strat, jest... utrzymanie plantacji wolnej od chwastów. To one nie tylko zabierają składniki pokarmowe i wodę, ale znacznie utrudniają zbiór. W obecnej sytuacji nie ma już dopuszczonego dikwatu do desykacji. W skrajnych przypadkach można zastosować glifosat, ale nie wolno tego robić na plantacji, z której nasiona przeznaczone są na materiał siewny.

Jeżeli mamy plantację czystą, to groch kosić łatwiej. Jednak i tu ważna jest wysokość koszenia i parametry pracy kombajnu. Praktyczny przykład jak to robić pokazuje specjalista z Hodowli Roślin Smolice Grupa IHAR z gospodarstwa w Przebędowie, które specjalizuje się w uprawie roślin strączkowych – Pan Radosław Kazuś. Zobacz artykuł w sierpniowym numerze „top agrar Polska” od str. 106.

tcz


Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy