Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Zebrać groch bez strat

Obrazek

Strączkowe to rośliny wyjątkowo wrażliwe na błędy agrotechniczne. Ostatnie z nich można popełnić w czasie zbioru. I choć groch wydaje się stosunkowo prosty do koszenia, to i tutaj można popełnić kilka błędów.

Tomasz Czubiński30 lipca 2021, 12:42

Pierwszym, najważniejszym warunkiem zbioru grochu przy minimalizacji strat, jest... utrzymanie plantacji wolnej od chwastów. To one nie tylko zabierają składniki pokarmowe i wodę, ale znacznie utrudniają zbiór. W obecnej sytuacji nie ma już dopuszczonego dikwatu do desykacji. W skrajnych przypadkach można zastosować glifosat, ale nie wolno tego robić na plantacji, z której nasiona przeznaczone są na materiał siewny.

Jeżeli mamy plantację czystą, to groch kosić łatwiej. Jednak i tu ważna jest wysokość koszenia i parametry pracy kombajnu. Praktyczny przykład jak to robić pokazuje specjalista z Hodowli Roślin Smolice Grupa IHAR z gospodarstwa w Przebędowie, które specjalizuje się w uprawie roślin strączkowych – Pan Radosław Kazuś. Zobacz artykuł w sierpniowym numerze „top agrar Polska” od str. 106.

tczPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)