Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Żeby nie przemroziło, czyli jak zabezpieczyć rośliny przed zimą

Obrazek

Zimotrwałość ozimin nie musi być testowana srogim mrozem. Roślinom w słabej kondycji może zaszkodzić nawet kilkudniowy przymrozek. Oto kilka porad, jak zabezpieczyć rośliny na zimę.

Jacek Daleszyński28 września 2021, 12:29
Jesienią oziminy powinny się rozwinąć w stopniu gwarantującym im dobre przezimowanie. W przypadku rzepaku nie ma tu żadnych odstępstw i przed spoczynkiem powinien mieć on grubą szyjkę korzeniową i 10–12 liści. W przypadku zbóż nie trzeba być już tak restrykcyjnym, choć nie dotyczy to wszystkich gatunków. Jęczmień i żyto powinny się rozkrzewić jesienią (terminowy siew), bo wiosną po ruszeniu wegetacji rośliny od razu zaczynają strzelać w źdźbło i już się nie dokrzewią. Najwięcej zniesie tu pszenica, która w okres spoczynku może wejść nawet w fazie szpilkowania.

O wszystkie te rośliny możemy zadbać, odpowiednio je dokarmiając jesienią. O późno sianą pszenicę nalistnie już nie zdążymy przed zimą zadbać, ale możemy jej oprócz nawozów mineralnych podać także niektóre mikroelementy podczas siewu. Nasiona warto zaprawić nawozem donasiennym, jeśli wiemy, że trafią one do gleby późno i w mniej korzystnych warunkach. Najczęściej w takich produktach znajdują się bor, mangan i cynk (różne ilości w zależności od produktu).

Co podać w zbożach?

Mikroelementy można dostarczyć zbożom jesienią także innymi sposobami. Mogą to być nawozy naturalne, mineralne lub dolistne. Jesienne zapotrzebowanie pszenicy na mikroelementy nie jest duże, ale są one ważne dla przezimowania. Podanie manganu, molibdenu, miedzi i boru w fazie krzewienia pozwala roślinom zwiększyć stężenie soku komórkowego – wyprzeć z komórek wodę, która przy nadejściu mrozu ich nie rozsadzi.

Więcej o poprawie zimotrwałości zbóż i rzepaku przeczytasz w najnowszym wydaniu "top agrar Polska".jd, Sierszeńska

Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)