Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Zielone odrosty to uciążliwy balast

Obrazek

Po fali intensywnych deszczów, jaka przeszła przez Polskę od 11 do 17 lipca pola nasiąknęły. Przerwano także na kilka dni żniwa. W zbożach, mimo suszy można jednak było dostrzec zielone odrosty. To utrapienie dla rolników i poważne zanieczyszczenie zbieranego ziarna.

Janusz Biernacki26 lipca 2018, 12:03
Zielone odrosty zbóż w okresie ich dojrzewania to nie tak rzadkie zjawisko. Dotyczy ono jęczmienia, owsa czy pszenżyta, rzadziej występuje w pszenicy, zwłaszcza ozimej. O dziwo jest ono bardzo widoczne zwykle w lata z oznakami niedoboru wody w glebie. Zjawisko to spotyka się także dość często na ścieżkach przejazdowych.
Zielone rośliny i kłosy zawierają ziarno niedojrzałe, w stadium dojrzałości co najwyżej woskowej. Oznacza to, że może zawierać nawet do 50% wody. Jeżeli tych odrostów jest na polu dość dużo, opóźnią żniwa.

Przy mniejszym nasileniu nie są przeszkodą w kontynuowaniu zbioru kombajnowego, jednak zawsze powodują zwiększenia wilgotności ziarna, czy to w magazynie, czy na przyczepie. Aby więc ochronić ziarno przed samo zagrzewaniem się i psuciem, zebrane zboże wymaga szybkiego czyszczenia przed składowaniem lub wysyłką do klienta, co zwiększa ogólne koszty uprawy.

Ziarniaki te mogą być też siedliskiem chorób grzybowych, gdyż podczas dojrzewania zbóż nie prowadzi się już ochrony fungicydowej łanu. W skrajnych przypadkach rośliny należy zdesykować w celu zmniejszenia ich wilgotności. Fragmenty roślin w trakcie omłotu mogą także przedostawać się do zbiornika zasypowego i będą również zanieczyszczać ziarno – przyczynić się do wzrostu jego wilgotności, co m.in. obniży cenę towaru w skupie.
[bie]Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)