Zwalczanie zarazy – kiedy?

Zwalczanie zarazy – kiedy?

Jeśli zaraza ziemniaka wystąpi już na plantacji to z jej skutecznym zwalczaniem możemy mieć problemy. Lepiej działać profilaktycznie.

r e k l a m a

W przypadku ochrony ziemniaka przed zarazą nie opieramy się na progach szkodliwości. Po pierwsze dlatego, że nie zostały one określone, a po drugie – ochronę chemiczną przed tą chorobą powinno się zacząć jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów chorobowych, profilaktycznie, gdy warunki pogodowe, takie jak wilgotność powietrza zbliżona do 100%, i temperatura powietrza w przebiegu doby wahająca się od 8°C do 18°C umożliwiają infekcję roślin zarazą. Rozpoczęcie zabiegów ochronnych po wystąpieniu pierwszych objawów chorobowych, w warunkach wysokiej presji, może okazać się mało skuteczne. Do pierwszego zabiegu najlepiej stosować fungicydy działające powierzchniowo lub wgłębnie. Kolejny zabieg, który w warunkach dużej presji choroby może być konieczny już po 5–7 dniach, należy wykonać preparatem działającym układowo.

jd
Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii