Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>top warzywa>

Czy na rynku zabraknie cebuli?

Obrazek

W Ukrainie wykorzystano prawie wszystkie zapasy cebuli i obecnie trwają poszukiwania możliwości przeprowadzenia zakupów na rynkach zagranicznych. Na jesieni może nastąpić deficyt tego towaru.

Tomasz Czubiński26 maja 2023, 09:22

Z podobnym problemem zmaga się także Europa, która też szuka cebuli, której zabrakło z powodu zeszłorocznej suszy. Dlatego cena zakupu cebuli na rynkach zagranicznych jest dość wysoka.

Zdaniem ukraińskich fachowców do jesieni cena cebuli będzie nadal rosła, ponieważ nie tylko Ukraina potrzebuje tego warzywa. Przy dużym popycie i ograniczonej podaży wzrost cen jest nieunikniony.

Ponadto na cenę cebuli na Ukrainie miała wpływ pogoda, zwłaszcza w okresie jesiennym, oraz tymczasowa okupacja południowej Ukrainy.

 Kto nie był leniwy, zaryzykował, zasadził to warzywo, i teraz ma szansę na poprawę swojej sytuacji materialnej – zaznaczył Mychajło Apostol, ekspert ds. rolniczych, były deputowany do Rady Najwyższej.

Mychajło jednocześnie zaznaczył, że jesienią możliwy jest niewielki spadek cen w związku z pojawieniem się na rynku nowych warzyw z rynku rodzimego.

Julianna Mussa, prezes Stowarzyszenia Hodowców Czosnku, przedstawicielka holenderskiej firmy Gourmet zajmującej się uprawą cebuli, przewiduje, że cebula z nowej uprawy będzie kosztować 23-25​​UAH za kg (2,7 PLN).

Portal kurkul opublikował także wypowiedź producenta warzyw z Winnicy Wadyma Kryczkowskiegoktóry przewiduje spadek cen we wrześniu.

 Wszyscy sieją cebulę i marchew, ale nie każdy będzie mógł zebrać warzywa dobrej jakości. Będą próbować sprzedawać produkty gorszej jakości przynajmniej za jakąś cenę. Cena może znacznie spaść. Cebula tej gorszej jakości w niskiej cenie będzie sprzedawana do końca listopada. A ta dobrej jakości zostanie umieszczona w magazynach. Czyli pod koniec listopada możliwy jest skok cen – przewiduje.

Marek SztajerPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)