Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>top warzywa>

Ile stracimy przez rosyjskie embargo?

Obrazek

Rosyjskie sankcje do końca tego tego roku obejmą towary z państw członkowskich Unii Europejskiej warte 20 mld euro. Sama tylko Polska nie sprzeda na rosyjski rynek produktów wartych 3,5 mld euro.

9 października 2014, 15:46

Po Unii Europejskiej, Rosja jest naszym drugim partnerem handlowym i według Polskiej Federacji Producentów Żywności, jeżeli embargo utrzyma się przez rok, to Polska straci 800 mln euro z tytułu spadku eksportu krajowej żywności. Oczywiste jest to, że w ten sposób nastąpi spadek rentowności sektora rolnego (sadownictwo, warzywnictwo, produkcja mleka i mięsa).

Szacuje się, że w całym sektorze rolnym najwięcej stracą producenci owoców. Wartość eksportu tych produktów do Rosji wynosi ok. 500 mln euro rocznie. Trafia tam 56,2 proc. produkcji naszych jabłek i 62,4 proc. produkcji gruszek. Ale nie mniejsze kłopoty mają także producenci warzyw. Prawie połowa polskiego eksportu pomidorów, cebuli i kapusty również trafia do Rosji.

Nadal nie jest rozstrzygnięta kwestia rekompensat dla polskich producentów owoców i warzyw. Wielu z nich w ostatnich dniach zrezygnowało z otrzymania unijnego wsparcia, nazywając je jałomużną. Jednocześnie Agencja Rynku Rolnego nadal weryfikuje złożone przez producentów wnioski o wsparcie, a Komisja Europejska zwiększyła pulę rekompensat dla krajów członkowskich o 150 mln euro.

Jednakże straty odczuwalne będą także w innych sektorach gospodarki. Brak zleceń związanych z transportem polskich produktów na wschód uderzył także w firmy transportowe, zwłaszcza te działające na obszarze wschodniej Polski. Wiele z nich już popadło w spore kłopoty finansowe, inne rozpaczliwie szukają zleceń w innych częściach kraju. bczWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)