Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>top warzywa>

Minister rolnictwa zamraża kasę na badania naukowe

Obrazek

W środowisku instytutów branżowych zawrzało. Minister zamroził 50% środków finansowych na badania w ramach programów wieloletnich. Problem dotyczy większości instytutów działających na rzecz rolnictwa.

Tomasz Czubiński16 kwietnia 2019, 15:57
Zamrożenia, a de facto obcięcie funduszy na ten rok dotyczy:
  • Państwowego Instytutu Weterynarii – PIB, Instytutu Ochrony Roślin – PIB,
  • Instytutu Ogrodnictwa,
  • Instytutu Zootechniki – PIB,
  • Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB,
  • Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – PIB,
  • Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego, Instytutu Ekonomiki Rolnictwa –PIB,
  • Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich.

Zamrożenie miało miejsce w połowie roku finansowego, kiedy wiele działań już trwa i istnieją zobowiązania instytutów wobec partnerów zewnętrznych.

Pracowników boli fakt, że z jednej strony rząd wymaga od nich opracowania np. nowych metodyk, walki z ASF, wdrażania integrowanej ochrony roślin, opracowania planów nawożenia, zwiększenia wykorzystania krajowego białka roślinnego, a z drugiej odbiera na to pieniądze.

Z naszych informacji wynika, że najmniejsze uszczuplenia finansowania (20-30%), dotyczą działań na rzecz ministerstwa, np. monitoring pozostałości środków ochrony roślin dla GIORiN czy badanie jakości środków ochrony roślin. Najwięcej ucierpią działania na rzecz praktyki rolniczej. Obcięcie finansowania w samym IOR - PIB na poziomie 80-90% dotyczyć ma opracowywania metodyk integrowanej ochrony roślin, programów integrowanej ochrony roślin, upowszechniania wiedzy, banku patogenów, monitoring uodparniania agrofagów, monitoring zatruć pszczół.

Kłopotem jest wstrzymanie finansowania w trakcie trwających prac. Wiele umów trzeba będzie zmienić lub nawet zerwać. Może to pociągnąć konieczność płacenia kar.

Oburzone środowisko naukowców i związkowców skupione w instytutach branżowych wystosowało list do posła Jarosława Sachajki o szybkie zwołanie posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wskazują także na możliwość zwolnień grupowych oraz ryzyko upadłości niektórych jednostek - patrz pismo.

Związkowcy z Solidarności wskazują na konieczność zrównania płac instytutów branżowych z pracownikami uczelni. W tej sprawie wystosowali list otwarty m.in. do prezydenta i premiera.


tcz


Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)