Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Ostatni dzwonek!

Obrazek

Tylko do 15 października producenci owoców i warzyw poszkodowani przez rosyjskie embargo mogą składać wnioski o rekompensaty do ARiMR. Jest to również ostatni termin składania wniosków do ARR przez plantatorów przoeczek i wiśni.

14 października 2014, 15:36

15 października jest ostatnim dniem, w którym producenci czarnych porzeczek i wiśni, mogą złożyć w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wnioski o przyznanie im pomocy finansowej. Wysokość tego wsparcia wynosi 410 zł za jeden hektar upraw i będzie wypłacana w formie pomocy de minimis. Oznacza to, że łączna wartość wsparcia nie może przekroczyć w ciągu trzech ostatnich lat równowartości 15 tys. euro. Pomoc dla producentów czarnych  porzeczek i wiśni została uruchomiona z powodu bardzo niskich cen skupu tych owoców, które nie pokrywają nawet kosztów ich wytworzenia.

Z kolei rekompensaty dla plantatorów owoców i warzyw poszkodowanych przez rosyjskie embargo dotyczą jedynie upraw, które wcześniej zostały przez ARR skontrolowane. Kontroli dokonano na plantacjach, których właściciele złożyli powiadomienia o zamiarze wycofania produktów z rynku do 3 września br. Do ARR wpłynęło w tym czasie 12,4 tys. powiadomień o zamiarze wycofania. Wielu rolników dostarczyło je zanim KE ogłosiła zasady wycofywania i stawki rekompensat. Rolnicy mogli ubiegać się o rekompensaty za zniszczenie produktów na polu, bądź za przekazanie ich organizacjom charytatywnym, za co KE wyznaczyła najwyższe stawki. Dotychczas rolnicy przekazali ubogim 9 tys. ton produktów.

Kilka dni temu minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział dziennikarzom, że ponad połowa rolników, którzy złożyli wnioski o rekompensaty, rezygnuje z aplikowania o środki ze względu na niskie stawki.

– Rolnicy byli przekonani, iż stawki za wycofanie będą przynamniej stawkami pokrywającymi koszty produkcji, a te stawki są zdecydowanie poniżej – przekazał Minister. – Z pewnością rolnicy nie zgodzą się na wycofywanie z rynku poprzez biodegradację za kwoty rzędu kilkunastu groszy  – ocenił.
 
kwWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)