Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>top warzywa>

Rak ponownie zaatakował ziemniaki w Danii

Obrazek

 

W Danii wykryto kolejne plantacje ziemniaków zainfekowanych przez raka ziemniaka – donosi „Lanburgs Avisen”

dr Maria Walerowska9 grudnia 2014, 12:57

Dwie porażone plantacje znaleziono w Jutlandii.Jest to choroba kwarantannowa, co oznacza, że na polu na którym wykryto bulwy porażone przez sprawcę tej choroby, tj. grzyb Synchytrium endobioticumnie, nie można uprawiać ziemniaków . Wynika to z faktu, że patogen ten może przetrwać w glebie nawet przez kilkadziesiąt lat, nawet jeśli nie uprawia się na danym polu ziemniaków. Niestety, jak do tej pory nie ma skutecznych metod agrotechnicznych i chemicznych zwalczających raka ziemniaka. Rozwiązaniem jest uprawa odmiany mniej podatnej i przerwa w płodozmianie. 

Rak ziemniaka obniża plon bulw i powoduje ich gnicie. Porażone bulwy nie nadają się do konsumpcji. Na polach silnie zarażonych zwłaszcza w sprzyjających pogodowo latach – wilgoć i chłód – choroba może całkowicie zniszczyć plon.

Źródło: „top agrar”

Fot. Butrymowicz

mwalPicture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)