Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Użytki zielone>

Czym odchwaszczać łąki?

Obrazek

 

Herbicydów selektywnych dla traw nie brakuje. Oficjalna rejestracja nie rozpieszcza jednak właścicieli łąk i pastwisk, którzy chcieliby o nie zadbać, dopuszczonych jest zaledwie kilka substancji czynnych.

dr Maria Walerowska20 marca 2017, 14:52

Reprezentowane są przez wiele produktów handlowych, spośród których tylko nieliczne mają rejestrację do stosowania na użytkach zielonych. Za jeden z lepszych przykładów może posłużyć chlopyralid. Reprezentowany jest przez znany od lat Lontrel 300 SL. Niestety ani on, ani jego kilka odpowiedników oraz nowo zarejestrowana forma użytkowa Lontrel 600 SL nie ma takich zaleceń. Można powiedzieć, że honoru broni wyłącznie jedna z również nowszych formulacji – Lontrel 72 SG. Przeznaczony jest do zwalczania maruny bezwonnej, mleczu zwyczajnego, ostrożnia polnego, rumianku bezpromieniowego, rumianku pospolitego, starca zwyczajnego i złocienia polnego.

Niestety, nie ma w zwyczaju zamieszczania w etykietach gatunków wrażliwych, które nie wystąpiły w badaniach przedstawionych do rejestracji, chociaż doskonale wiadomo, że właśnie do wrażliwych należą. Dlatego listę chwastów zwalczanych przez chlopyralid śmiało można poszerzyć o chaber bławatek i rdesty. Niszczy on chwasty w dość zawansowanych fazach, nawet do rozet o średnicy 30 cm. 

Drugim, wcale nie gorszym przykładem jest fluroksypyr. Z około dwudziestu herbicydów zawierających tylko tę substancję czynną, do odchwaszczania łąk i pastwisk zarejestrowano jedynie trzy (Starane 250 EC, Starane 333 EC i Taran 250 EC).

A jak sobie poradzić, z największym utrapieniem użytków zielonych, czyli szczawiami? Przeczytacie o tym w  najbliższym numerze "top agrar Polska" (4/2017) od str. 154.1 z 1
Jeśli oprócz szczawi na łące nie ma innych chwastów, ich zwalczanie można wykonać punktowo np. opryskiwaczem plecakowym.

Jeśli oprócz szczawi na łące nie ma innych chwastów, ich zwalczanie można wykonać punktowo np. opryskiwaczem plecakowym.

Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)