Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Użytki zielone>

„Dzikie” szkody na łące

Obrazek

Dziki są plagą i wyrządzają szkody nie od dziś. Jednakże tempo, w jakim te zwierzęta się rozmnażają i to, w jak krótkim czasie ich populacja się powiększa, sprawia, że nie tylko rolnicy, ale także myśliwi są bezsilni.

dr Maria Walerowska28 stycznia 2016, 05:40

Wędrujące stada dzików przemieszczają się z lasów na użytki zielone, gdzie zwierzęta te szukają źródła białka w postaci ślimaków, robaków, pędraków i korzeni. Co zatem zrobić, jeśli darń użytku zielonego zostanie zniszczona przez dziki?

Przed podjęciem decyzji o sposobie renowacji darni zniszczonej przez dziki, najpierw trzeba zorientować się, czy są to uszkodzenia miejscowe, czy też obejmują większą powierzchnię. Równie istotne jest oszacowanie jak mocno i głęboko dziki zbuchtowały darń. Wynika to z faktu, że wielkość powierzchni uszkodzeń, a także koszt zabiegu, decydują w dużej mierze o wyborze sposobu rekultywacji użytku zielonego.

W wypadku miejscowych zniszczeń najlepszym i najtańszym rozwiązaniem jest ręczne usunięcie szkód i poukładanie zbuchtowanej darni. W tym celu można wykorzystać motykę, grabie czy szpadel. Jest to najtańszy wariant, ale i najbardziej czasochłonny. Jeśli jednak uszkodzenia darni są głębokie i obejmują znaczny obszar łąki, wówczas  w grę wchodzi tylko zabieg mechanicznej rekultywacji. Rolnik ma do dyspozycji metody opierające się na dostępnych w wielu gospodarstwach maszynach wykorzystywanych do pielęgnacji użytków zielonych bądź do uprawy roli.

Więcej o sposobach rekultywacji łąki zniszczonej przez dziki przeczytają Państwo w najbliższym numerze „top agrar Polska” (2/2016). mwal

 1 z 1
Silnie zbuchtowaną darń będzie trzeba podsiać

Silnie zbuchtowaną darń będzie trzeba podsiać

Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)