Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Użytki zielone>

Jak rekultywować zbuchtowaną przez dziki łąkę?

Dziki – to coraz poważniejszy problem rolników w całej Polsce. Nie tylko niszczą uprawy polowe, lecz także wchodzą na teren gospodarstwa i niszczą zmagazynowane na pryzmach kiszonki. Spore szkody wyrządzają także na użytkach zielonych. Jak zatem rekultywować łąkę zrytą przez dziki, by zebrać w sezonie jak najlepsze pokosy?

dr Maria Walerowska21 stycznia 2020, 12:11
Jednym z najtańszych narzędzi, do których na szczęście coraz więcej rolników powraca, jest włóka łąkowa. Zamontowana z przodu z nabudowanym siewnikiem i zaczepionym z tyłu ciągnika wałem Cambridge (ewentualnie bez wału) powinna być podstawowym zestawem narzędzi do wiosennej pielęgnacji łąk i pastwisk. Stosuje się ją w celu napowietrzenia darni czy rozprowadzenia kretowisk.

Generalnie taki zestaw daje dość dobre efekty przy płytkich uszkodzeniach przez dziki, ale może następować przemieszczanie rozdrabnianego materiału w nieuszkodzone miejsca na łące. W efekcie mogą powstawać nierówności na powierzchni użytku zielonego i dodatkowo pasza może zostać zanieczyszczona.

Zestaw ten nie daje optymalnych efektów także w przypadku głębokich uszkodzeń darni. W obu sytuacjach w znacznym stopniu można to zniwelować przez wielokrotne przejazdy na krzyż, co jednak podraża koszt zabiegu. Do wyrównania płytkich uszkodzeń darni po dzikach można także wykorzystać bronę łąkową.

Czytaj także: Kiedy najlepiej wykonać podsiew łąki?


Niezależnie od tego, czy wykorzystamy włókę czy bronę, można na niej zazwyczaj zamontować siewnik do podsiewu i równocześnie uzupełnić brakujące w runi gatunki traw czy roślin motylkowatych. Umieszczony z tyłu wał zapewnia odpowiednie dociśnięcie nasion oraz szybkie zwarcie i zagęszczenie uszkodzonych miejsc na powierzchni użytku zielonego.

Jeśli włóka czy też brona z nabudowanym siewnikiem zamontowana jest z tyłu ciągnika, wówczas konieczny będzie dodatkowy przejazd wałem.

Jak wykonać podsiew łąki? Zobacz film!

Najlepsze sposoby na dziki! Zobacz film!Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)