Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Użytki zielone>

Jak rolnikom idą sianokosy?

Maj to czas zmagań o jak najlepsze pasze objętościowe. W tym roku sianokosy u wielu rolników zaczęły się później, bo rolnicy czekali na deszcz. Pierwsze pokosy w tym roku pokazują, że z powodu suszy plony są słabsze. Lepsze plony dała lucerna. Padające pod koniec maja deszcze przerwały zbiory.

 

31 maja 2022, 15:48

Hodowcy bydła szykują dobrej jakości paszę objętościową – siano, sianokiszonkę i lucernę. To, obok kukurydzy główny składnikiem białka w paszy dla bydła. Z powodu wysokich cen folii i siatki wielu hodowców zrezygnowało z balotowania siana. Jeśli uda się podsuszyć zielonkę do 36-ciu procent suchej masy zapowiada się dobry materiał.

 

Rolnicy mają nadzieję, że w kolejnych tygodniach spadnie więcej deszczu i nie powtórzy się sytuacja sprzed kilku lat, gdy kolejne pokosy były bardzo słabe. Pasza objętościowa w tym roku jest jeszcze ważniejsza niż zwykle, dzięki niej czasami możliwe jest zastąpienie drogich zbóż i mieszanek z zakupu w opasie czy odchowie jałówek. Dobre użytki zielone to dzisiaj podstawa!

Jak sobie radzą rolnicy? Zobacz film poniżej! 

W filmie wystąpili:

Mariusz Potoczak – prezes Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Opolu

Michał Gadziński – rolnik z Chróściny Opolskiej

Zdzisław Kara  rolnik z Mochowa

Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż

 Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)