Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Użytki zielone>

Jak zwalczać Starca Jakubka na użytkach zielonych?

Obrazek

Problem z niepożądanymi i trującymi roślinami na użytkach zielonych staje się coraz powszechniejszy. Jedną z nich jest niebezpieczny i ekspansywny Starzec Jakubek, wymagający jak najszybszej interwencji. Czym grozi pojawienie się tego chwastu i jak go zwalczać?

dr Maria Walerowska11 września 2022, 14:36

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Starzec jakubek staje się coraz bardziej ekspansywny
 • Jak rozpoznać starca jakubka?
 • Jak zwalczać trujący chwast?
 • Zwalczanie wieloletnich chwastów na użytkach zielonych
 • Uwaga, niebezpieczny dla ludzi i zwierząt!

Starzec Jakubek coraz bardziej ekspansywny

W ostatnich latach coraz bardziej rozprzestrzeniają się na użytkach zielonych niepożądane i często trujące rośliny. Szczególnie obserwujemy ten proces na ekstensywnie prowadzonych użytkach zielonych i obszarach objętych programami ochrony przyrody, jak np. Natura 2000. Jednym z takich ekspansywnych gatunków jest Starzec Jakubek (Senecio jacobaea, nazwa zwyczajowa zapisywana również starzec jakubek), a stwierdzenie jego obecności na użytku zielonym wymaga jak najszybszej interwencji. Z jednej strony jest to gatunek ekspansywny i szybko może opanować ruń. A z drugiej, jego obecność jest także niebezpieczna dla zwierząt, ponieważ w przeciwieństwie do większości innych gatunków trujących na użytkach zielonych, po zakonserwowaniu (siano, kiszonka) nadal ma właściwości trujące.

Jak rozpoznać starca jakubka?

W okresie jego kwitnienia, który trwa nawet do września, można rozpoznać po jaskrawożółtych kwiatach, które mają po 13 płatków zewnętrznych. Różni się tym od innych żółto kwitnących roślin na użytkach zielonych, takich jak dziurawiec zwyczajany czy wrotycz pospolity (na zdjęciu poniżej).

Wrotycz pospolity, chwast

Jest to roślina dwuletnia lub wieloletnia. Osiąga wysokość 80–120 cm, czasem prawie 150 cm. Korzeń palowy, silnie rozkrzewiony, krótki, sięgający na głębokość 15–25 cm, z krótkim kłączem. Łodyga jest wyprostowana i wełnisto owłosiona. Co charakterystyczne, łodygi pędów kwiatowych są często ciemnoczerwone.

Potencjał nasienny starca Jakubka jest ogromny, ponieważ każda roślina może wydać do 150 000 zdolnych do przemieszczania się z wiatrem nasion, które zachowują zdolność do kiełkowania w glebie do 20 lat. Bardzo łatwo kiełkują na terenach nie pokrytych darnią, jak np. luki w darni powstałe po wygryzaniu przez zwierzęta czy w efekcie suszy.

Jak zwalczać trujący chwast?

Aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się starca Jakubka na użytku, trzeba powstrzymać rośliny przed wytworzeniem nasion i ich rozsianiem. Niestety, brak jest zarejestrowanych środków, dlatego jedynym i, jak na razie najlepszym wyjściem, jest usunięcie pojedynczych roślin (najlepiej w rękawiczkach), również z korzeniami (!) i usunięcie rośliny z użytku. Przy silnej presji tego chwastu pomaga:

 • koszenie na początku kwitnienia, także na przydrożnych i poboczach,
 • usunięcie i zniszczenie rozdrobnionego materiału,
 • konsekwentne powtarzanie tych zabiegów podczas kwitnienia kolejnych odrostów.

Herbicydy pomagają częściowo w zwalczaniu starca Jakubka, aczkolwiek w kraju nie ma zarejestrowanego środka przeciwko temu chwastowi. W Niemczech zarejestrowany jest na użytkach zielonych do jego zwalczania środek Simplex, który częściowo także działa na korzenie. Zawiera on fluroksypyr (100 g/l) oraz aminopyralid (30 g/l). W kraju na UZ zarejestrowany mamy herbicyd Fernando Forte 300 EC zawierający również fluroksypyr, ale w większej dawce, tj. 150g/l w połączeniu z trichlopyrem, również w dawce 150 g/l. Zwalcza on m.in. szczawie oraz ostrożnia, lecz nie ma rejestracji przeciwko starcowi.

Zwalczanie wieloletnich chwastów na użytkach zielonych

Do zwalczania tego typu wieloletnich chwastów trujących na użytkach trzeba koniecznie dobrze się przygotować i działać systemowo, tzn.:

 • odpowiednia pielęgnacja wiosenna: włókowanie, wałowanie, a w trakcie wegetacji częste koszenie,
 • możliwe zwalczanie poprzez punktowe stosowanie herbicydów nieselektywnych zawierających glifosat,
 • dostosowanie liczby (obsady) zwierząt (uszkodzeni darni spowodowane wypasem w zbyt mokrych warunkach, nadmierny wypas w suszy),
 • usuwanie ręcznie pojedynczych roślin, jak tylko pojawią się w runi,
 • dbałość o gęstą i silną darń, m.in. przez regularny podsiew, dzięki czemu zwiększa się także konkurencyjność traw wobec chwastów (także dostosowane nawożenie i użytkowanie) oraz utrzymywanie odpowiedniego odczynu gleby.

Duża dawka śmiertelnie trująca!

Jak do tej pory nie opracowano oficjalnych progów szkodliwości dla starca jakubka. Na użytkach zielonych zagłusza rośliny paszowe. Niebezpieczny jest zarówno w stanie zielonym, jak i w paszy suszonej. W większej dawce jest śmiertelnie trujący dla zwierząt. Na szczęście łodygi ma zdrewniałe i niezbyt chętnie są zjadane.

mwal
fot. Czubiński, WalerowskaPicture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 09/2022

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)