StoryEditor

Międzyplony jare z trawami na paszę

W zeszłym roku wielu rolników nie zebrało plonów z pól produkcyjnych, ale także z łąk i pastwisk. Bazę paszową mogą podratować międzyplony jary, m.in. z trawami.
21.02.2018., 10:02h
Do poplonów jarych zalicza się dwa rodzaje. Pierwszy to trawy w siewie czystym, zbierane jesienią, głównie na kiszonkę, z ograniczoną przydatnością do wypasu, drugi to trawy w mieszankach poplonowych zbieranych jesienią. Najwartościowsze trawy pastewne są intensywnymi uprawami rolniczymi. Nie ma w tym zakresie jednak wielkiego wyboru. Dużą ilość biomasy z traw w siewie czystym uzyskać można jedynie z odmian życicy westerwoldzkiej oraz życicy wielokwiatowej.

W sprzyjających warunkach możliwy jest zbiór około 25 ton/ha biomasy roślinnej doskonałej jakościowo (4–5 ton suchej masy), z dużą ilością białka, cukrów rozpuszczalnych i materii organicznej o wysokiej strawności. Zbiór życicy z siewu czystego możliwy jest po 50–70 dniach od siewu, w III dekadzie września, najpóźniej do 10 października. Jeżeli po międzyplonie planowany jest wiosenny siew plonu głównego, w sprzyjających warunkach pogodowych możliwy jest jeszcze zbiór drugiego odrostu na przełomie października i listopada. Można go zamiast koszenia również wypasać.

Poplony zbierane jesienią

Do drugiej grupy poplonów jarych zalicza się trawy w mieszankach poplonowych z...
Pozostało 49% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 02:50