Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Użytki zielone>

Podsiać czy zasiać od nowa?

Obrazek

 

Decyzja o przeprowadzeniu podsiewu bądź pełnej uprawy płużnej i założeniu nowego użytku zależy od składu botanicznego runi. Przede wszystkim wczesną wiosną należy ocenić czy w runi znajdują się wartościowe gatunki traw i roślin motylkowatych.

dr Maria Walerowska16 marca 2016, 14:24

Pełna odnowa konieczna jest, jeśli w runi brakuje roślin wartościowych z punktu żywienia zwierząt (np. życica trwała, tymotka łąkowa, kostrzewa łąkowa), a udział uciążliwych chwastów kłączowych (rdest wężownik, kuklik zwisły) i śmiałka darniowego sięga 20–30%. Pełną metodę uprawy stosuje się także na terenach świeżo zmeliorowanych, na użytkach o darni zniszczonej przez karczowanie krzaków, bądź przy silnym jej uszkodzeniu przez dziki. Podsiew natomiast należy wykonać, gdy w runi jest ponad 50% chwastów, bądź tworzą się jednogatunkowe enklawy i dodatkowo nie można przeprowadzić orki i pełnej uprawy (np. na glebach organicznych, m.in. torfach, murszach).

 

mwalPicture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)