Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Użytki zielone>

Posuszowa reanimacja łąk i pastwisk

Obrazek

W tym sezonie w wielu rejonach udało się zebrać z użytków zielonych tylko pierwszy pokos, który i tak dał niższe plony. Susza zabrała paszę z drugiego  pokosu. Jesienią trzeba podjąć kroki, które podratują użytki zielone.

dr Maria Walerowska23 lipca 2018, 06:00

Tak dramatycznej sytuacji suszowej na użytkach zielonych już dawno nie mieliśmy – słyszymy głosy rolników z Podlasia i północno-wschodnich rejonów Polski, a także z Kujaw i Wielkopolski.  Wprawdzie udało się zebrać pierwszy pokos, był on w wielu regionach niższy od planowanego, ale drugiego już praktycznie nie było. Tam, gdzie pierwszy pokos zebrano wcześniej, tzn. na początku maja, udało się uzyskać drugi – wprawdzie nieco mniejszy, ale jednak.

Tak dotkliwa susza odbiła się także na kukurydzy – rośliny są niskie, niewyrównane i na pewno należy się spodziewać problemów z zaziarnieniem kolb.  Na szczęście pod koniec pierwszej dekady lipca przyszły opady deszczu. Nie przywrócą utraconej paszy, ale umożliwią wykonanie zabiegów, które polepszą kondycję łąk i pastwisk przed zimą.

Na skutek suszy najbardziej ucierpiały szlachetne gatunki traw, takie jak życice: wielokwiatowa, mieszańcowa i trwała, kostrzewa łąkowa czy tymotka łąkowa i one praktycznie wypadły z runi. Nieco lepiej poradziły sobie rośliny motylkowate, jak np. lucerna, ze względu na głęboki system korzeniowy, choć w tym roku obserwowaliśmy spore straty lucerny i wypadanie lucerników po zimie. 

Zalecenia agrotechniczne znajdziecie w najbliższym numerze top agrar Polska (8/2018) na str. 130-133.Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)