Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Warzywa>

Pasternak pomysłem na biznes

Obrazek

Warzywa w gospodarstwie Piotra Dudy stanowią ważny składnik płodozmianu. Wśród nich znajduje się m.in. pasternak.

Jacek Daleszyński20 grudnia 2017, 13:06
Uprawa pasternaku może przynosić wymierne korzyści. Bohater naszego reportażu uprawia go ze względu na profil produkcji, w którym oprócz niego cebula, burak ćwikłowy i marchew zajmują ważne miejsce.

Pasternak to zapomniana u nas roślina, która jednak powoli wraca do łask. Za sprawą rolników jak Piotr Duda to warzywo jest składnikiem przypraw oraz dań gotowych. Coraz częściej można też je kupić jako świeże w marketach.

Uprawa pasternaku prowadzona jest w Polsce na niewielkim areale 2–3 tys. ha. To oficjalne dane, jednak sami producenci przyznają, że jest go więcej. W tym roku pasternak zajmował u Piotra Dudu 7 ha. Zbiór wykonywany jest mechanicznie, ale jeszcze kilka lat temu większość prac związanych ze zbiorem musiało być wykonywanych ręcznie. Teraz kombajn wykonuje najbardziej czasochłonną rzecz, czyli ogławianie.

Bezproblemowy jak… pasternak

Uprawa pasternaku nie nastręcza wielu trudności, co jednak nie oznacza, że nie trzeba się do niej przyłożyć. Bardzo ważny jest siew. Musi być wyjątkowo starannie wykonany, bo od niego zależą wyrównane wschody. W przypadku pasternaku nie mówimy o szybkich wschodach, bo trwają one przeważnie około 3 tygodni. U Piotra Dudu pasternak w zmianowaniu przypada zwykle po marchwi, ale dobrze znosi stanowisko po okopowych – dużo lepiej niż np. marchew właśnie.

Więcej o uprawie pasternaku przeczytasz w styczniowym numerze „top agrar Polska”.jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)