Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Warzywa>

Śmietki, tantniś i …

Obrazek

Brak zapraw insektycydowych uwidacznia się w tym roku na wielu plantacjach. Do złych wschodów ogórka, fasoli, grochu i kukurydzy cukrowej przyczyniły się śmietki kiełkówka i glebowa.

24 czerwca 2014, 15:52

W niektórych przypadkach wzeszły rośliny o zniszczonych liścieniach i stożkach wzrostu.
Już na początku czerwca, wcześniej niż zwykle, na plantacjach marchwi uprawianej po sobie, a zwłaszcza zlokalizowanych w pobliżu alei topolowych pojawiła się na korzeniach „biała wata” – bawełnica topolowo–marchwiana. Trzeba stosować zabiegi środkami: Pirimor 500 WG lub Proteus 110 OD. Ten ostatni zwalcza również muchówki połyśnicy marchwianki, które wskazuje sygnalizacja – żółte tablice lepowe. Obecność jednej muchówki na jednej tablicy lepowej przez kolejne trzy dni jest wskazaniem do wykonania zabiegu.
Na kapuście masowo występuje tantniś krzyżowiaczek i wyżarte przez gąsienice okienka. Skuteczny w walce ze szkodnikiem jest m.in. Proteus 110 OD i Sumi_Alpha 050 EC. Równocześnie podczas tych zabiegów zwalczamy mszycę kapuścianą i brzoskwiniową.
Na cebuli występują objawy mączniaka rzekomego. Warto zastosować środek Fandango 200 EC, który działa systemicznie i quasi–systemicznie.
kw1 z 4
Tantniś krzyżowiaczek na kapuście.

Tantniś krzyżowiaczek na kapuście.

2 z 4
Kapusta uszkodzona prze mszyce.

Kapusta uszkodzona prze mszyce.

3 z 4
Piłapka na śmietk.i

Piłapka na śmietk.i

4 z 4
Wnętrze pułapki na śmietki z wabikiem.

Wnętrze pułapki na śmietki z wabikiem.

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)