Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Warzywa>

WIR apeluje do rolników: nie sprzedawajcie plonów pochopnie!

Obrazek

Wielkopolska Izba Rolnicza, po analizie sytuacji na rynku warzyw i zbóż oraz w odniesieniu do przebiegu lipcowych zdarzeń pogodowych, przestrzega rolników przed pochopnym wyprzedawaniem płodów rolnych oraz apeluje o stałe monitorowanie sytuacji na rynkach rolnych w celu uniknięcia strat na koniec sezonu skupowego.

Bartłomiej Czekała20 lipca 2016, 13:22

Zdaniem Izby prognozy zbioru zbóż w Unii Europejskiej na rok 2016 są zbliżone do rekordowych z ubiegłego sezonu. Całkowita produkcja zbóż w UE powinna osiągnąć poziom 313 mln ton. Produkcja pszenicy konsumpcyjnej dla UE szacowana jest na 157,5 mln ton, co oznacza plon zaledwie o 1,6% mniejszy niż przed rokiem. Jednakże wyjątkowo ulewne deszcze oraz opady gradu, jakie nawiedziły w II kwartale br. wiele krajów Europy Zachodniej, w tym również Polskę, mogą spowodować, że na rynku będzie brakowało ziarna zbóż zarówno z przeznaczeniem na cele konsumpcyjne, jak i paszowe.

Europejskie Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw bije zaś na alarm, że tak dramatycznej sytuacji na plantacjach warzyw gruntowych dla przetwórstwa nie było od 40 lat. Znaczna część upraw marchwi i groszku w krajach Europy Zachodniej została całkowicie zniszczona. Siew fasoli szparagowej jest znacznie opóźniony. Rolnicy nie mają nawet możliwości wjazdu maszynami na zalane wodą pola.

Według Wielkopolskiej Izby Rolniczej w warunkach wspólnego rynku może się zatem zdarzyć, że w Polsce również będziemy mieli niedobór zbóż i warzyw. To może mieć miejsce w także w przypadku roślin pastewnych.

Apel jest pokłosiem zaniżania cen niektórych płodów rolnych w punktach skupu. Zdaniem Izby faktyczne zbiory mogą nie być wcale tak optymistyczne, jak wskazują na to prezentowane przez analityków prognozy dotyczące przyszłych plonów. Potwierdzają to choćby pierwsze sygnały o niższych od spodziewanych plonach jęczmienia ozimego i rzepaku.

oprac. bcz na podst. Wielkopolskiej Izby Rolniczej

Fot. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)