Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Warzywa>

WIR apeluje do rolników: nie sprzedawajcie plonów pochopnie!

Obrazek

Wielkopolska Izba Rolnicza, po analizie sytuacji na rynku warzyw i zbóż oraz w odniesieniu do przebiegu lipcowych zdarzeń pogodowych, przestrzega rolników przed pochopnym wyprzedawaniem płodów rolnych oraz apeluje o stałe monitorowanie sytuacji na rynkach rolnych w celu uniknięcia strat na koniec sezonu skupowego.

Bartłomiej Czekała20 lipca 2016, 13:22

Zdaniem Izby prognozy zbioru zbóż w Unii Europejskiej na rok 2016 są zbliżone do rekordowych z ubiegłego sezonu. Całkowita produkcja zbóż w UE powinna osiągnąć poziom 313 mln ton. Produkcja pszenicy konsumpcyjnej dla UE szacowana jest na 157,5 mln ton, co oznacza plon zaledwie o 1,6% mniejszy niż przed rokiem. Jednakże wyjątkowo ulewne deszcze oraz opady gradu, jakie nawiedziły w II kwartale br. wiele krajów Europy Zachodniej, w tym również Polskę, mogą spowodować, że na rynku będzie brakowało ziarna zbóż zarówno z przeznaczeniem na cele konsumpcyjne, jak i paszowe.

Europejskie Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw bije zaś na alarm, że tak dramatycznej sytuacji na plantacjach warzyw gruntowych dla przetwórstwa nie było od 40 lat. Znaczna część upraw marchwi i groszku w krajach Europy Zachodniej została całkowicie zniszczona. Siew fasoli szparagowej jest znacznie opóźniony. Rolnicy nie mają nawet możliwości wjazdu maszynami na zalane wodą pola.

Według Wielkopolskiej Izby Rolniczej w warunkach wspólnego rynku może się zatem zdarzyć, że w Polsce również będziemy mieli niedobór zbóż i warzyw. To może mieć miejsce w także w przypadku roślin pastewnych.

Apel jest pokłosiem zaniżania cen niektórych płodów rolnych w punktach skupu. Zdaniem Izby faktyczne zbiory mogą nie być wcale tak optymistyczne, jak wskazują na to prezentowane przez analityków prognozy dotyczące przyszłych plonów. Potwierdzają to choćby pierwsze sygnały o niższych od spodziewanych plonach jęczmienia ozimego i rzepaku.

oprac. bcz na podst. Wielkopolskiej Izby Rolniczej

Fot. Sierszeńska


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy