Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Warzywa>

Zbiory marchwi i pietruszki - problemy z suszą i szkodnikami

Na opolskich polach trwają zbiory marchwi i innych warzyw korzeniowych. Jedni robią to ręcznie inni maszynowo. W czasie wegetacji oprócz suszy sporym problemem były owady i myszy. Wielkość warzyw nie jest imponująca. Rolników nie zadowala cena, która jest bardzo wysoka tylko w sklepach. W przypadku pietruszki dochodzi problem braku zarejestrowanych środków do ochrony herbicydowej. Chwasty muszą więc wyrywać ręcznie zatrudniając do tego ludzi, co znacznie podraża koszty.

24 września 2019, 11:23

O to, z jakimi problemami zmagają się producenci warzyw zapytaliśmy rolników z Opolszczyzny.
- W obecnym sezonie wegetacyjnym było sporo problemów. Nie tylko pogodowych, ale dużo problemów stwarzały owady i mszyce, a w dniu dzisiejszym są problemy z gryzoniami, które obgryzają marchewkę i inne warzywa gruntowe – mówi Bernard Marks – rolnik z Ligoty Krapkowickiej.

Swojego rozczarowania nie kryje również Szymon Bryjka z  Jarnołtowa, który postawił wszystko na uprawę pietruszki.
- Drugi rok z rzędu zdecydowałem się posiać pietruszkę. Posiałem jej więcej niż w zeszłym roku, bo liczyłem na lepszą cenę. Niestety jak na razie widać tylko, że człowiek się narobił a cena mała. Dużo pieniędzy wydaliśmy na plewienie, a mimo to chwasty nadal wychodzą. Generalnie jest problem z opryskami na chwasty - mówi.

Ceny marchwi i pietruszki nie zadowalają rolników w tym roku. Ceny są niskie czego zdecydowanie nie widać na półkach sklepowych.
- Ceny warzyw są takie same jak w zeszłym roku. Jedynie cena cebuli i ziemniaków poszła do góry - relacjonuje Wiktor Zagała – sprzedawca z giełdy towarowo-warzywnej w Opolu.

Rolnicy są przygotowani na dłuższe przechowywanie warzyw, muszą to robić, bo ceny nie są zadowalające. Nakłady na produkcję warzyw, czyli zakup materiału siewnego, ochronę i maszyny do zbioru przewyższały w ostatnich latach u niektórych producentów zyski ze sprzedaży. Dlatego ci, którzy nie wycofali się z rynku liczą na odrobienie strat.


Zobacz cały film!


Tekst i zdjęcia: dr Mariusz DrożdżWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)