Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Współpraca reklamowa>

Płynne żywienie świń w gospodarstwie Państwa Perłowskich

Obrazek

2000 miejsc tuczowych z nietypowymi dużymi kojcami do 330 sztuk znajduje się w powstałej w 2017 r. chlewni hodowcy Bartosza Perłowskiego z miejscowości Myślin (woj. mazowieckie). Chlewnię oraz swoje spojrzenie na hodowlę w cyklu otwartym i żywienie na mokro Bartosz Perłowski zaprezentował podczas IX edycji Akademii Płynnego Żywienia i Biznesu De Heus.

4 listopada 2021, 12:47

Wyniki produkcyjne

Jak wyglądają wyniki produkcyjne na fermie hodowcy?

Świnie zaczynam sprzedawać w 80-90 dniu tuczu, w zależności od wagi warchlaka, jaki przyjechał. Całość wyprzedaję w ciągu 2,5 tygodnia. Średni czas tuczu to 95 dni, ale zwierzęta tuczone są do wysokich wag, ok. 120-135 kg wbc, zgodnie z wymaganiami ubojni. W wyselekcjonowaniu świń pomaga waga sortująca – informuje Bartosz Perłowski. - Zużycie paszy kształtuje się na poziomie ok. 2,65 – dodaje.

Jak mówi hodowca, wyniki techniczne uzależnione są od wielu czynników. Najważniejsza jest jednak jakość prosiąt, która przekłada się na zdrowotność zwierząt. Bardzo ważne są też wentylacja, mikroklimat oraz stabilność i konserwacja surowców (obecnie pan Bartosz wykorzystuje CCM, serwatkę oraz wywar). - W konserwacji surowców, bilansowaniu i optymalizowaniu mieszanek paszowych oraz badaniu surowców używanych do żywienia wspiera mnie ekspert ds. płynnego żywienia z De Heus, Jakub Kempa.

Specjaliści ds. płynnego żywienia służą pomocą hodowcom, doskonale wiedząc, że celem każdego farmera jest zoptymalizowana produkcja, bezpieczeństwo, zdrowie stada, dobre wyniki produkcyjne, a finalnie niski koszt wyprodukowania kg żywca. Pomagają w tym, m.in.:

 •  analizując surowce (przede wszystkim pod kątem ich kosztów i opłacalności w produkcji), konserwując je i maksymalnie wydłużając termin ich przydatności,
 •  tworząc receptury i produkty w oparciu o surowce występujące na fermie (produkty szyte na miarę),
 •  wprowadzając dane do komputera lub kontrolując poprawność danych już wprowadzonych,
 •  układając program żywieniowy i kontrolując działania sprzętu. 

 Zalety płynnego żywienia

Płynne żywienie posiada wiele zalet. Wśród nich można wymienić np.:

 •   niższe koszty żywienia,
 •   lepszą strawność żywienia,
 •   mniejsze straty paszy,
 •   możliwość wykorzystania surowców ubocznych,
 •   mniejsze problemy zdrowotne zwierząt, dzięki mniejszemu zapyleniu chlewni,
 •   możliwość analizy ekonomicznej hodowli dzięki danym z systemu,
 •   wyrównanie stada i większe przyrosty
 •   zmniejszanie marnowania żywności - tylko w Polsce marnowane jest prawie 5 mln ton żywności rocznie!

 

Akademia Płynnego Żywienia i Biznesu

Promocją żywienia świń na mokro oraz wsparciem hodowców w tym temacie zajmuje się Akademia Płynnego Żywienia i Biznesu. To inicjatywa firmy De Heus, w której działa wykwalifikowany zespół ekspertów ds. żywienia świń na mokro. 

Spotkania Akademii odbywają się raz w roku. W tym roku odbyło się w nowej odsłonie. Jednak nowa nazwa – Akademia Płynnego Żywienia i Biznesu - to nie jedyna zmiana.

- Zmodyfikowaliśmy formułę spotkania w odpowiedzi na zmieniający się rynek, dlatego nowa Akademia jeszcze bardziej koncentruje się na biznesie, ekonomice oraz integracji między producentami prosiąt i tuczników, żywiących nie tylko na mokro, by lepiej odpowiadać na realne potrzeby hodowców i służyć im konkretnym wsparciem – mówił podczas powitania Ryszard Raczyński, kierownik działu trzody chlewnej De Heus.

Podczas spotkania rozmawiano także m.in. o fermentacji paszy dla świń, materiałach paszowych, współpracy między producentami prosiąt i tuczników czy też o perspektywach rozwoju oraz wielu wyzwaniach, jakie stoją przed hodowcami. Wśród nich m.in. ASF, niestabilne i niskie ceny, nowe restrykcje dotyczące planu ochrony biologicznej.

- Przed nami także ograniczenia, dotyczące stosowania tlenku cynku, jakie wchodzą w życie w czerwcu przyszłego roku. Nie jest to jednak, wbrew pozorom, coś strasznego. Nasi klienci już dziś skutecznie ograniczają użycie tlenku cynku, a wraz z nimi koszty weterynaryjne, przykładając dużą uwagę do profilaktyki, dbałości o dobrostan oraz innych rozwiązań zalecanych przez naszych specjalistów. Jednakże działania te wymagają czasu i odpowiedniego przygotowania. Podobnie wygląda kwestia tlenku cynku. Już od kilku miesięcy hodowcy z nami współpracujący sprawdzają i chwalą nasze prestartery bez tlenku cynku. Prosięta są zdrowe, nie występują biegunki. Zmiany są realne, ale na pewno niemożliwe do realizacji w krótkim okresie czasu - dodaje Ryszard Raczyński, De Heus.

 

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące płynnego żywienia, skontaktuj się z:

 •   Renatą Nowacką-Komadą – ekspert ds. płynnego żywienia De Heus: rnowacka@deheus.com, tel. 883 807 441
 •   Jakubem Kempą - ekspert ds. płynnego żywienia De Heus: jkempa@deheus.com, tel. 784 658 583

 Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)