Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Wypadki rolnicze>

2200 kg resztek poubojowych wyrzuconych w lesie

Nadleśnictwo Krzeszowice miało niedawno poważny problem. Znalazło bowiem na swoim terenie około 2200 kg resztek poubojowych z około 150 zwierząt. Kto został obarczony wydatkiem utylizacji? 
Dorota Kolasińska2 maja 2020, 08:45
W małopolskim lesie w pobliżu miejscowości Rusocice znaleziono około 2200 kg głów, racic, kopyt i skór zwierząt hodowlanych. 

Pod osłoną nocy, ograniczeniu z powodu epidemii COVID-19 ruchu ludności i świątecznego okresu ktoś podjął decyzję o skorzystaniu z okazji uniknięcia kosztów utylizacji pozostałości poubojowych zwierząt hodowlanych przerzucając ciężar kosztów swej działalności na las i leśników – podkreśla Nadleśnictwo Krzeszowice.

W usuwanie nieczystości, zagrażających zdrowiu okolicznych mieszkańców zaangażowały się służby leśne i weterynaryjne oraz Policja. Pozostałości ok. 150 zwierząt hodowlanych (głowy, racice, kopyta i skóry), od kilkutygodniowych koźląt i jagniąt po kozy, owce, barany, krowy, a nawet szczątki koni w jednym miejscu stanowią zagrożenie epidemiologiczne i są niebezpieczne dla środowiska. 

Jak podkreśla Nadleśnictwo Krzeszowice uporządkowanie tego jednego składowiska pochłonęło ponad połowę budżetu rocznego przeznaczonego na utrzymanie czystości na terenie lasu Leśnictwa Brodła.

– Każdego roku leśnicy w Polsce usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na ten cel blisko 20 mln zł rocznie. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu – dodaje Nadleśnictwo. 

Obecnie prowadzone jest dochodzenie w tej sprawie, które ma pomóc w ustaleniu sprawców. 

Oprac. dkol na podst. krzeszowice.krakow.lasy.gov.pl
Fot. krzeszowice.krakow.lasy.gov.pl
Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)