Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wypadki rolnicze>

Awaria w cukrowni w Środzie Wielkopolskiej. Siedmiu pracowników trafiło do szpitala

Obrazek

Dzisiaj koło 7:00 doszło do awarii na terenie cukrowni w Środzie Wielkopolskiej. Ewakuowano 180 osób, kilka osób zostało rannych. 

Michał Czubak7 września 2022, 11:11

Tuż przed 7.00 służby ratownicze ze Środy Wielkopolskiej otrzymały zawiadomienie o poważnej awarii na terenie cukrowni należącej do koncernu Pfeifer & Langen Polska.

– Najprawdopodobniej doszło do rozszczelnienia zbiornika technologicznego i ulotnienia się gazu. W wyniku tego siedem osób zostało przetransportowanych do szpitali, a ponad 180 zostało ewakuowanych z zakładu. Na ten moment trudno nam stwierdzić, jaka była to substancja. Nasze zastępy cały czas pracują na miejscu – mówi st. kpt. Daniel Pawłowski z PSP Środa Wielkopolska. Poszkodowani skarżyli się na bóle i zawroty głowy oraz utratę przytomności. 

Akcja strażaków trwa

Strażacy działają na miejscu w cukrowni, nie mogą przewidzieć, jak długo jeszcze działania będą prowadzone. W pierwszej kolejności muszą zidentyfikować, który gaz wycieka i zahamować ten proces, aby zabezpieczyć zdrowie pracowników.

 – Dopiero jak będziemy mieć pewność, że jest bezpiecznie kierujący działaniami ratowniczymi wyda decyzję zezwalającą pracownikom zakładu na powrót do swoich zadań – kończy Pawłowski.

(Aktualizacja 7.09.2022, 17:23)

Oświadczenie Pfeifer & Langen Polska w sprawie awarii 

Późnym popołudniem firma Pfeifer & Langen Polska wydała oświadczenie w sprawie awarii Firma potwierdza, że siedmiu pracowników trafiło na obserwację do szpitali.

– Według informacji, które otrzymaliśmy od lekarzy nie występują zagrożenia dla życia i zdrowia naszych pracowników – mówi Roman Kubiak, prezes zarządu Pfeifer &Langen Polska.

"Prawdopodobnie z powodu rozszczelnienia instalacji do pomieszczenia warsztatu dostał się gaz saturacyjny – składający się głównie z dwutlenku węgla ale także z możliwą niewielką domieszką tlenku węgla. Gdy poranna zmiana przyszła do pracy, jeden z pracowników poczuł się źle. Załoga zareagowała zgodnie z procedurami bezpieczeństwa firmy. Osoba poszkodowana została wyprowadzona na zewnątrz, ogłoszono alarm, ewakuowano załogę oraz wezwano karetkę pogotowia oraz straż pożarną" - czytamy  w oświadczeniu firmy.

– W tym momencie najważniejszy jest dla nas stan zdrowia pracowników. Siedem osób trafiło na obserwację. Według informacji, które otrzymaliśmy, wszyscy czują się dobrze – podkreśla prezes Roman Kubiak.

Firma zapewnia, że od razu wszczęła postępowanie wyjaśniające we współpracy z odpowiednimi służbami.

mcz, bcz
fot. Pfeifer & Langen PolskaPicture of the author
Autor Artykułu:Michał Czubak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)