Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wypadki rolnicze>

Katastrofa na Morzu Czarnym: Utonęły tysiące owiec

Obrazek

Dramat rozegrał się na Morzu Czarnym tuż u wybrzeży Rumunii. To właśnie tam statek Queen Hind transportujący 14 tys. owiec przewrócił się na bok. Tylko nieliczne zwierzęta zostały uratowane…

Donata Kosicka25 listopada 2019, 14:51
Duży statek transportowy o nazwie Queen Hild płynący do saudyjskiego portu w Dżuddzie, który na pokładzie miał 14 tys. owiec przewrócił się w minioną niedzielę (25.11) na wodach Morza Czarnego. Do tego zdarzenia doszło tuż po jego wypłynięciu z portu Midia w południowo-wschodniej części miasta Konstanca. W akcję ratowania załogi włączyła się policja, wojsko, nurkowie oraz straż przybrzeżna. Operacja trwała do późnych godzin wieczornych i została wznowiona rano. Aby pomóc służbom ratunkowym do akcji zaangażowały się także zespoły z 6 statków znajdujących się w pobliżu.

Załoga statku składała się z 22 obywateli Syrii, wszyscy zostali szczęśliwie uratowani. Tylko jeden z nich musiał zostać przetransportowany do szpitala, ponieważ zdiagnozowano u niego hipotermię na skutek zbyt długiego przebywania w wodzie. Ze wszystkich transportowanych 14 tys. owiec udało się uratować około 32 zwierzęta, ponieważ pływały one w pobliżu statku Palau. Reszta utonęła.

Obrońcy praw zwierząt i główne rumuńskie stowarzyszenie hodowców i eksporterów żywego inwentarza wezwały tamtejszy rząd do pilnego dochodzenia w sprawie wywrócenia statku Queen Hild. Ich zdaniem, jeśli nikt nie jest w stanie ochronić zwierząt gospodarskich podczas transportu na znaczne odległości, to powinno się tego całkowicie zabronić.

Jeszcze nie wiadomo co było przyczyną tego, że statek Queen Hild, płynący do Arabii Saudyjskiej, się wywrócił. Dochodzenie zostanie przeprowadzone po zakończeniu akcji ratowania owiec i statku. Statek Queen Hind, którym transportowano owce został zbudowany w 1980 roku i mierzy około 85 metrów i waży ponad 3,7 tys. ton.
źródło: BBC


Picture of the author
Autor Artykułu:Donata Kosicka
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)