Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Wypadki rolnicze>

Krowa - uciekinierka została odnaleziona, ale doszło do tragedii…

Obrazek

Od kilkunastu dni cała Polska śledzi za pośrednictwem wszystkich mediów - także o dziwo - politycznych losy niezwykłej krowy z Opolszczyzny, która uciekła rolnikowi podczas transportu i zamieszkała na wyspie. Dziś historia tego niezwykłego zwierzęcia miała swój tragiczny finał.

Aneta LewandowskaBartłomiej Czekała22 lutego 2018, 15:24
Jak podała Nowa Trybuna Opolska, dziś od wczesnych godzin rannych trwała obława na krowę, w której udział wzięli: myśliwy, dwóch weterynarzy i ich pomocnicy. Zwierzę schwytano po kilku godzinach, ale było bardzo niespokojne i zestresowane obławą. Krowa przy pomocy strzelby palmerowskiej otrzymała trzy zastrzyki, po których się uspokoiła. Następnie załadowano ja na samochód i przewieziono do gospodarstwa jej właściciela. Niestety, z powodu przebytego stresu, podczas transportu zwierzę zmarło nim dotarło do rolnika.

Przypomnijmy, że właściciel krowy pan Łukasz z Bukowa (woj. opolskie) zgłosił jej ucieczkę z gospodarstwa podczas załadunku na auto firmy skupującej pod koniec stycznia.

– Pracownicy skupu wyprowadzali ją z mojej obory do samochodu – mówił rolnik Nowej Trybunie Opolskiej – Zwracałem im uwagę na nią, przecież wożą ze sobą środki uspokajające, ale oni odparli, że nie takie sztuki wyprowadzali. Trzy poprzednie weszły do auta bez problemu, a ta, jak tylko wyszła z obory szarpnęła się, ktoś puścił linki i uciekła. Przewróciła ogrodzenie z siatki metalowej. Wpadła na nie z taką furią, że stalowe słupki pofrunęły w powietrze. I pognała przez pola, las do jeziora.

Krowa pobiegła przed siebie, a pozostałe trzy odjechały wraz ze skupującymi. Rolnik i jego pracownik ruszyli za uciekinierką, aż do jeziora.
– Na brzegu pracownik próbował złapać za linkę, a wtedy ona go zaatakowała – mówił pan Łukasz – Wzięła na rogi, przewróciła, a potem docisnęła do ziemi. Ma złamaną rękę i potłuczone żebra. A krowa weszła do wody i przepłynęła na sąsiednią wyspę. Widziałem jak nurkowała pod wodą.

Przez kolejny tydzień rolnik próbował rożnymi sposobami ściągnąć zwierzę do gospodarstwa. Jak relacjonował, przez pierwsze dwa dni krowa atakowała ludzi, później sytuacja się uspokoiła, a rolnik zaniechał pościgu. Zamiast tego właściciel woził jej jedzenie, które krowa chętnie zjadała.

Po kilku dniach zaalarmowana straż pożarna wyruszyła na akcję ratunkową łodzią motorową. 
– Na widok ludzi krowa wróciła na wyspę – mówił NTO Paweł Gotkowski, ze straży pożarnej w Nysie – Kiedy strażacy zeszli na ląd, krowa z drugiej strony wyspy weszła do wody i przepłynęła ok. 50 metrów na sąsiedni półwysep. Zwierzę było mocno spłoszone, nie dało się podejść bliżej niż 70 metrów, ale było w dobrym stanie.

Rolnik czekał więc na pomoc nyskiego lekarza weterynarii, który dopiero dziś mógł użyć strzelby palmerowskiej aby otumanić zwierzę.

Krowa miała 6 lat i ważyła około 900 kilogramów. Jej temperament był jedną z charakterystycznych cech rasy limousine. Zwierzęta tej rasy nie boją się ani mrozów, ani śniegu, dlatego krowa radziła sobie doskonale na wolności, a dokarmiana przez właściciela nie narzekała na głód.

bcz, al na podst. nto.pl
fot. Jajor


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)