Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wypadki rolnicze>

Maszyna zablokowana nietypowym przedmiotem. Co to takiego?

Obrazek

Jeden z rolników na Dolnym Śląsku prowadził w gospodarstwie prace polowe, które musiał przerwać, bo maszyna się zatrzymała. Co było przyczyną?

Dorota Kolasińska4 kwietnia 2022, 09:29
O wielkim szczęściu może mówić rolnik z Kawic, w woj. dolnośląskim. Podczas prac polowych, które prowadził na terenie swojego gospodarstwa maszyna, którą prowadził zabieg nagle się zatrzymała. 

Wewnątrz znajdował się metalowy przedmiot przypominający niewybuch. Niezwłocznie zadzwonił na Policję, a ta z kolei po weryfikacji informacji przekazanych przez rolnika wezwała saperów. 


- Wczoraj po południu dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Legnicy otrzymał informację od właściciela posesji w Kawicach o niewypale. Mężczyzna oświadczył, że w trakcie prac polowych na swojej działce, nagle urządzenie którym pracował się zatrzymało. Gdy zobaczył że elementy urządzenia zostały zablokowane przez przedmiot przypominający niewypał postanowił zawiadomić policję - informuje legnicka policja. Na miejsce wezwano grupę saperską z Głogowa. 


 - Dzięki świadomej i odpowiedzialnej postawie właściciela posesji, który natknął się na pocisk moździerzowy z czasów II wojny, nie doszło do nieszczęścia - komentuje asp. Krzysztof Oleniacz.

Unieszkodliwienie pocisku

Saperzy usuwają niewybuch i umieszczają go Samochodzie Patrolu Saperskiego, który jest uprzywilejowany i przystosowany do zadań specjalnych. 

- Patrol po dokonaniu podjęcia niewybuchu, przewozi go w rejon niszczeń tj. specjalne miejsce przystosowane do niszczenia tego typu przedmiotów na poligonie wojskowym.
Zauważyć tu należy, że sam transport jest jednym z bardziej niebezpiecznych czynności dokonywanych przez patrol. Dlatego przewóz odbywa się przy włączonych sygnałach ostrzegawczych dźwiękowych i świetlnych, co budzi niejednokrotnie zdziwienie wśród innych użytkowników drogi, a zarazem zainteresowanie. Tym zachowaniem, kierowcy ci stwarzają potencjalne zagrożenie w ruchu drogowym, a powinni zrobić tylko jedno – ustąpić!!! - informuje 2 BRYGADA ZMECHANIZOWANA LEGIONÓW. 

W Polsce pracuje 35 Patroli Saperskich Wojsk Lądowych. Każdy z nich ma przydzielony swój rejon odpowiedzialności. Zasadą działania Patrolu Saperskiego jest podejmowanie, przewożenie i niszczenie przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych (niewypałów, niewybuchów) pochodzenia wojskowego i wojennego metodą interwencyjną. 

Czym różni się niewypał od niewybuchu, otóż niewypał to nabój, który nie został odpalony wskutek zacięcia się broni, wadliwej lub uszkodzonej amunicji, a niewybuch to pocisk, który po uderzeniu w cel nie eksplodował.

oprac. dkol na podst. Policja/wojsko-polskie.pl/
Fot. legnica.policja.gov.pl


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy