Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wypadki rolnicze>

Mazowsze: rolnik znalazł 500 padłych świń

Obrazek

W jednym z gospodarstw na Mazowszu gospodarz dokonał strasznego odkrycia. W chlewni ujawnił 500 padłych świń. I to nie z powodu afrykańskiego pomoru świń…

Dominika Mulak16 lutego 2021, 10:32
W jednym z gospodarstw rolnych we wsi Pawłówko, powiat przasnyski, doszło do nieoczekiwanej sytuacji, która przyniosła gigantyczne straty. Rolnik w chlewni znalazł blisko 500 sztuk padłych świń.

– 10 lutego o godz. 17.00 mieszkaniec Pawłówka w gminie Czernice Borowe zgłosił, że około godziny 13.00 w swoim gospodarstwie ujawnił padłe stado trzody chlewnej w ilości około 500 szt. o wartości 200 tysięcy złotych – poinformował asp. sztab. Krzysztof Błaszczak z Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu.

Ze względu na to, że powiat przasnyski znajduje się w żółtej strefie ASF, o sytuacji natychmiast powiadomiono Powiatowego Lekarza Weterynarii, który miał ustalić czy przyczyną śmierci tak licznego stada był afrykański pomór świń. Jak wynika z protokołu, to nie przez wirusa padły zwierzęta. Co więcej, funkcjonariusze potwierdzili, że całe zdarzenie nie jest wynikiem przestępstwa.

– Prawdopodobną przyczyną śmierci stada była awaria instalacji elektrycznej i wentylacyjnej – ustaliła policja. Straty oszacowano na 200 tys. złotych, jednak w takiej sytuacji hodowca nie ma co liczyć na wypłatę odszkodowania. Pomoc ze strony Państwa przewidziana jest wyłącznie za sztuki, które padły z powodu chorób zakaźnych. Obecne przepisy umożliwiają zawarcie polisy ubezpieczenia z dopłatą Skarbu Państwa do składki z tytułu ubezpieczenia świń od ryzyka wystąpienia szkód w wyniku uboju z konieczności, jednak nie ma możliwości ubezpieczenia od padnięcia zwierzęcia.

Źródło: infoprzasnysz.com
Fot. Pixabay


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)