Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wypadki rolnicze>

Nowa akcja KRUS “Upadek to nie przypadek” [WIDEO]

Obrazek

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozpoczyna akcję “Upadek to nie przypadek”, żeby zwiększyć świadomość płatników w zakresie zapobiegania wypadkom przy pracy. Rolniku, powiedz stop upadkom!

Aneta Lewandowska19 lutego 2018, 13:29
Tylko w 2017 r. KRUS wypłacił 13 250 jednorazowych odszkodowań za wypadki przy pracy. Niemal połowa, bo aż 6 653 zdarzenia zakwalifikowano jako upadek. Chociaż brzmi to niewinnie, po upadku na gospodarstwach zginęło aż 12 osób. Akcja “Upadek to nie przypadek” ma za zadanie zapobiec tego typu zdarzeniom.

Zapobiegaj!


Akcja KRUS ma zwiększyć świadomość rolników i zmienić ich postawę dotyczącą bezpieczeństwa przy pracy i chorób zawodowych. Kampania prezentowana będzie na takich wydarzeniach jak XVI Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, VIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci Bezpiecznie na wsi, XXIV Konkurs W rolnictwie można pracować bezpieczniej a także szkolenia BHP dla rolników, spotkania, pogadanki i stoiska informacyjne na konferencjach i targach.

KRUS do informacji o trwającej akcji dołącza film “Upadek to nie przypadek”, który ma zaprezentować idealne warunki pracy. Oprócz tego razem z Kasą zachęcamy do sprawdzenia, jak bezpiecznie (lub nie) jest w Twoim gospodarstwie. Jak to sprawdzić? Wystarczy pobrać listę zagrożeń i stwierdzić, jak wiele z nich pojawia się w otoczeniu.

Często wydaje się, że wprowadzenie usprawnień dla bezpieczeństwa w gospodarstwie generuje spore koszty. Nic bardziej mylnego. Wystarczy, żeby wszystko miało swoje miejsce, a rolnik i pracownicy oraz jego rodzina mieli świadomość, jakie zagrożenia występują dookoła nich i eliminowali je.

Jakie wypadki pojawiały się w 2017 roku?


Jeśli chodzi o upadki, te najczęściej pojawiały się jako:
  • upadki na podwórzu, polu, ciągu komunikacyjnym (42,5%);
  • upadki z wysokości tj. drabin, schodów, podestów, strychów, poddaszy, drzew (24,7%);
  • upadki w pomieszczeniach inwentarsko-gospodarczych (14,1%);
  • upadki z ciągników, przyczep i maszyn rolniczych (13,1%).

Jak zaznacza KRUS, wypadek to naprawdę nie jest przypadek. Dzieje się na skutek kilku nieprawidłowości w środowisku pracy. Z analiz Kasy wynika, że do takich zdarzeń dochodziło głównie wskutek:
  • złego stanu nawierzchni podwórzy (nierówne, śliskie, grząskie) – 33%;
  • nieużywania odpowiedniego obuwia roboczego – 10,3%;
  • niedostatecznej koncentracji uwagi na wykonywanej czynności – 6,4%;
  • wad konstrukcyjnych budynków, schodów i stanowisk zwierząt, niezabezpieczonych otworów zrzutowych i kanałów gnojowych, progów w otworach drzwiowych, różnic poziomów powierzchni – 5,1%;
  • nieprawidłowego sposobu wchodzenia i schodzenia z maszyn rolniczych, przyczep i wozów – 5%;
  • niekorzystania lub nieprawidłowego sposobu wchodzenia i schodzenia z drabin, podestów i rusztowań podczas pracy na wysokości – 4,4%.

Warto czuć się bezpiecznie w swoim miejscu pracy. O wszystkich spotkaniach i szkoleniach KRUS będzie informować na bieżąco na swojej stronie internetowej.

al
fot. KRUS


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)