Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wypadki rolnicze>

Podlaskie żubry objadają gospodarstwa i niszczą uprawy

Podlaskie żubry zamiast stołować się w lesie, objadają gospodarstwa i niszczą uprawy. Tracą rolnicy i ich bydło, którym pasza miała wystarczyć na kilka miesięcy. 

Natalia Marciniak-MusiałKamila Szałaj23 lutego 2021, 07:51

Jak informuje TVP Białystok na polach w Skieblewie w woj. podlaskim od listopada stołuje się stado żubrów. Niestety ich obecność wiąże się ze zniszczeniem zapasów paszy dla bydła, którą się zajadają. Dodatkowo zagryzają i zadeptują uprawy ozime. Ostatnio na Facebooku pojawił się też filmik, na którym widać, jak stado żubrów grasuje w rzepaku w okolicach Hajnówki.

Szkoda, że rolnikom nikt nie przychodzi z pomocą - mówią poszkodowani gospodarze.RDOŚ pomoże?

Te piękne, dostojne i chronione zwierzęta powodują duże straty w uprawach. Rolnicy, choć mogą liczyć na odszkodowania z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z bólem serca patrzą na zniszczenia.

Aby legalnie przepłoszyć żubry z jakiegoś terenu należy złożyć odpowiedni wniosek w RDOŚ. Beata Bezubik, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku przypomina w programie Obiektyw TVP Białystok, że płoszenie żubrów bez zezwolenia RD jest zabronione i każdy taki incydent jest zgłaszany na policję.

Dlaczego zwierzęta szukają pożywienia w gospodarstwach?

Według danych RDOŚ rosnąca liczba żubrów w regionach ich występowania będzie wiązała się z większą liczbą strat. W Puszczy Augustowskiej docelowo ma występować ok. 40 sztuk. Nadleśnictwo Augustów zapewnia jednak, że żubry otrzymują odpowiednią ilość pokarmu, zgodną z przyjętą strategią, która zapewnia dawki pokarmowe na odpowiednim poziomie. Nie mniej jednak liczba wniosków o odszkodowania rośnie z roku na rok. Tylko w 2020 roku podlascy rolnicy złożyli 193 wnioski o odszkodowania z tytuły zniszczeń spowodowanych przez żubry, czyli ok. 30 więcej niż rok wcześniej. Kwota wypłaconych świadczeń przekroczyła milion złotych.

oprac. Natalia Marciniak-Musiał, ksz

Źródło: Obiektyw TVP BiałystokNewsletter rynkowy
Picture of the author
Autor Artykułu:Natalia Marciniak-Musiał
Pozostałe artykuły tego autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)