Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wypadki rolnicze>

Powiat sokólski – o włos od tragedii w Przystawce, Czerwonce i Grzebieniach

Obrazek
Strażacy z PSP w Sokółce i okolicznych jednostek OSP 11 lutego br. mieli ręce pełne pracy. Doszło tam w ostatnich dniach do pożaru budynku gospodarskiego oraz zawalenia stodoły i obory. 
Dorota Kolasińska12 lutego 2021, 14:32
Do pierwszego zdarzenia doszło w miejscowości Przystawka w powiecie sokólskim na Podlasiu. Nad ranem 11 lutego do PSP w Sokółce dotarło zawiadomienie o pożarze dachu obory. 

– Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od bardzo groźnego zdarzenia w miejscowości Przystawka. Doszło tam do pożaru wewnątrz budynku inwentarskiego. Zapalił się drewniany strop, na którym składowane były bele z sianem. Dzięki wczesnemu zauważeniu ognia i szybko podjętym działaniom, nie dopuszczono do rozprzestrzenienia się pożaru na zgromadzone bele z sianem. Razem z nami na miejscu działały jednostki z Sokółki, Przystawki, Rudawki, Ostrej Góry – relacjonują druhowie z OSP w Janowie. W akcji brało udział 8 zastępów straży pożarnej. Na szczęście nie było konieczności ewakuacji zwierząt i udało się uratować większość paszy objętościowej zgromadzonej na poddaszu, spłonął natomiast fragment dachu. 

Niewiele później na terenie powiatu sokólskiego doszło do dwóch kolejnych zdarzeń, tym razem w Grzebieniach i Czerwonce. W pierwszej miejscowości w jednym z gospodarstw zawalił się dach stodoły, strop budynku zapadł się na całej powierzchni. Gospodarz w budynku trzymał około 9 ton zboża i maszyny rolnicze. Strażacy przeprowadzili konieczne prace rozbiórkowe i zakryli plandeką ochronną zboże. 

Do drugiego zdarzenia doszło po południu, również 11 lutego. Dyżurny ze Stanowiska Kierowania PSP w Sokółce zadysponował dwa zastępy OSP Suchowola do wsi Czerwonka. 

– Po dojechaniu na miejsce okazało się, że w budynku gospodarczym zawaleniu uległa więźba dachowa. W środku znajdowało się 6 sztuk bydła, na szczęście betonowy strop nie zawalił się i zwierzętom nic się nie stało – relacjonuje OSP Suchowola. Zadecydowano, że ze względów bezpieczeństwa lepiej ewakuować zwierzęta. Z pomocą przyszli sąsiedzi, którzy udostępnili miejsce w swoich pomieszczeniach gospodarczych. 

– Strażacy pomogli przetransportować bydło i zabezpieczyli posesję wokół obory. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał, można mówić tu o dużym szczęściu, bo właściciel na krótko przed zawaleniem się dachu opuścił budynek – dodają druhowie z Suchowoli. W akcji brało udział OSP Czerwonka, OSP Karpowicze, OSP Wólka, JRG Sokółka – posterunek w Dąbrowie Białostockiej i oficer operacyjny z KP PSP w Sokółce.

Oprac. dkol na podst. isokolka.eu/OSP Janów/OSP Suchowola
Fot. OSP Suchowola


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)